شاید شما هم تصمیم به رنگ آمیزی منزلتان گرفته باشید. شش مرحله پیش از نقاشی مناسب‌ترین موقعیت برای انجام پروژه رنگ آمیزی دیوارهای ساختمان، هنگامی است که شرایط آب و هوایی موجود امکان باز گذاشتن در و پنجره‌ها را مهیا کرده ودر نتیجه بتوان مرحله خشک شدن سریع لایه رنگی را به جریان هوا و گرمای آن سپرد.

حال اگر شما نیز فرصت را غنیمت شمرده و مهم‌تر از همه قصد دارید این پروژه را خودتان انجام دهید، نقاشی ساختمان اگرچه به ظاهر ساده بنظر می‌آیدولی دارای چندین مرحله بوده و رعایت نکاتی در هر مرحله میتواند با سرعت بیشتر به نتیجه بهتری منجر شود. این مراحل و نکات آن‌ها عبارتند از:

۱) جمع آوری لوازم کاربردی و دکوراسیونی و همچنین پوشش آن‌ها: پس از جمع کردن لوازم در

گوشه‌ای ازفضا، آن‌ها را با لایه‌ای پلاستیکی خوب پوشش دهید. برای این منظور شما می‌توانید این لایه های پلاستیکی را به صورت متری تهیه کنید.

۲) محدود کردن نواحی مورد نظر برای نقاشی و پوشش قسمت‌های هم جوار برای

محافظت از آغشته شدن به رنگ هنگام نقاشی ماسکه کردن: به عنوان مثال پوشاندن کلیدها و پریزهای برق و تلفن، شیشههای پنجره‌ها، دستگیره‌های درها و غیره از جمله این اقدامات هستند. برای انجام این کاراز نوارچسب‌های کاغذی به تنهایی ویابه همراه روزنامه می‌توانید استفاده کنید. حتی ممکن است شمابخواهید تنها قسمت‌هایی از یک دیوار را آن هم با رنگی متفاوت پوشش دهید که در چنین شرایطی نیز چسب‌های نواری کاغذی ابزار اصلی محسوب می‌شوند.

نکته: در صورتی که چسب نواری کاغذی را برای ماسکه کردن انتخاب کرده‌اید، توجه داشته باشید تا خشک شدن کامل لایه رنگی، هرگز بر کندن آن اصرار نورزید زیرا امکان برداشته شدن لایه رنگ به همراه چسب وجود دارد.

حال اگر با وجود خشک شدن رنگ کندن چسب به راحتی انجام نمی‌گیرد، کافی است پنبه‌ای را به تینر روغنی آغشته کرده و بر روی چسب بمالید سپس آن را به آرامی از روی سطح رنگ جدا سازید.

توجه: به هیچ وجه بجای تینر روغنی، تینر فوری را امتحان نکنید زیرا تینر فوری رنگ دیوار را در خودحل کرده و شما مجبور خواهید بود دوباره آن دیوار را رنگ کنید.

۳) مرحله زیرسازی: کلیه قسمت‌های فرو رفته‌ای راکه دراثرضربه برروی دیوار پدید آمده است باگچ و یابتونه پر کرده وسپس هرگونه اختلاف سطح رابا سمباده صاف ویکنواخت کنید. به این ترتیب بستری مناسب برای رنگ آمیزی حاصل میشود.

۴) مرحله انتخاب و ساخت رنگ: ابتدا نوع رنگ مورد نظر را با توجه به دیوار، سقف و غیره و همچنین پوشش قبلی آن انتخاب کرده و سپس به مرحله دیگر یعنی ساخت رنگ دلخواه بپردازید. به عنوان مثال برای پوشش کلیه سقفها به جزسقف آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی که شستشوی سالیانه آن نیاز است از رنگ پلاستیک استفاده می‌شود. دیوارها را نیز اغلب با رنگ روغنی می‌پوشانند که تنها تفاوت موجود میان میزان نسبت ماتی و براقی رنگ روغن است که آن هم با توجه به مکان و کارکرد آن انتخاب می‌شود. به این معنا که برای سطوحی که شستشوی بیشتر لازم دارند، میزان رنگ روغنی براق نسبت به مات میبایست بیشتربوده ودر مورد دیوارهای دیگر مکان‌ها این میزان تقریبا نصف نصف و یا حتی مقدار رنگ مات کمی بیشتر از رنگ براق است.

نکته ۱) اگر برای دستیابی به رنگ دلخواه چند رنگ را با هم مخلوط کرده‌اید، پیش از استفاده بر روی دیوار توجه داشته باشید که همواره رنگ خیس دوپرده روشن‌تر از خشک شده همان رنگ است. برای امتحان بیشتر نیز شما می توانید قسمتی از در قوطی رنگ و یا قطعه فلزی بدون استفاده‌ای را با لایه‌ای از رنگ پوشش داده و کمی صبر کنید. رنگ برروی فلز با سرعت بیشتری خشک شده و نتیجه زودتر حاصل می‌شود.

نکته ۲) در صورتی که نمونه رنگی را ساخته و در انتخاب آن اطمینان دارید، برای درست کردن مقدار زیادی از آن لازم است همان فرمول ترکیب رنگی را استفاده کرده و جهت امتحان قطره‌ای از رنگ نمونه را در داخل قوطی رنگ ساخته شده بچکانید.

با این کار به راحتی می‌توانید رنگ نمونه انتخابی و رنگ ساخته شده را با هم مقایسه کنید.

نکته ۳) این روزها کارخانجات ساخت رنگ دست به تولید طیف وسیعی از رنگ‌های گوناگون زده‌اند که به این ترتیب سلیقه همه افراد به راحتی قابل تامین است.

۵) انتخاب ابزار رنگ آمیزی: برای رنگ آمیزی سطوح داخلی ساختمان و لوازم گوناگون سه نوع ابزار رایج وجود دارد.

الف) قلم مو

ب) غلتک

ج) پیستوله

که باتوجه به شرایط سطح مورد نظر برای رنگ آمیزی باید از یک و یا ترکیبی از چند تای آن‌ها استفاده کرد.

۶) مرحله رنگ آمیزی: پس از انتخاب نوع رنگ و ابزار، برای رنگ آمیزی اقدام کنید ولی پیش از آن ابتدا رنگ ها را صاف کنید. به این ترتیب رنگی صاف و بدون ناخالصی حاصل می‌شود. این کار در مورد استفاده از رنگ‌های باقی مانده از پروژه‌های قبلی نقاشی ساختمان الزامی است زیرا رنگ به مرور زمان و در مجاورت با هوا رویه بسته و در نتیجه ناخالصی‌هایی در آن به وجود می‌آید.