پتینه کاری
پتینه کاری یکی از هنرهایی است که با توجه به علاقه ما ایرانیان جهت هنرهای سنتی می‌تواند کاملا پاسخگوی حس زیباپسندی و ایجاد فضای سنتی در این جامعه مدرن باشد.

پتینه کار ساختمان
پتینه کار ساختمان به کسی گفته می‌شود که شناخت و توانایی لازم برای اجرای انواع طرح‌ها و کهنه کاری‌های هنری پتینه کاری را دارا باشد.

پتینه کاری روی سقف پتینه‌ها در دو گروه کلی رنگ و بافت تقسیم می‌شود که هر کدام از این دو روش دارای صدها مدل مختلف و متنوع می‌باشد با استفاده از پتینه می‌توان انواع طرحهای آجری، سنگی، گرانیت، چوب و … را اجرا نمود.

شاید بتوان گفت در پوشش‌های نسل قبل فقط می‌شد روی رنگ‌بندی آن‌ها مانور داد و کمتر می‌شد تنوع و خلاقیتی به آن اضافه کرد حتی در مورد کاغذ دیواری‌ها که شامل ترکیب چند رنگ و نیز نقوش مختلف هستند، باز هر مشتری ناچار به انتخاب یکی از طرح‌ها و مدل‌هایی بود که کارخانه سازنده به بازار ارائه کرده بود اما پوشش‌های جدیدتر این قابلیت را دارند که هر کس بتواند سلیقه و نوع تفکر و حس خود را روی آن اعمال کند یکی از این پوششها رنگ‌های دکوراتیو یا به اصطلاح پتینه می‌باشند به این ترتیب خانه هر کس همان طور رنگ آمیزی و تزئین می‌شود که او می‌اندیشیده و می‌پسندیده است و نیازی به انتخاب کردن از بین الگوهای از پیش تعیین شده نیست.