رنگ‌ اکریلیک محلول در آب نسل جدیدی از رنگ‌‌های ساختمان است که با توجه به مسائل زیست محیطی و عدم استفاده از حلال‌های آلی و مواد مضر، استفاده از این نوع رنگ‌ها رو به افزایش است و به تدریج جایگزین مناسبی برای رنگ‌های روغن هستند.

آماده‌سازی سطح
سطح مورد نظر را با آب شستشو داده تا گرد و خاک از سطح زدوده شود (در صورتیکه سطح شوره زده باشد حتما با استفاده از برس تمیز گردد) . لازم است سطح مورد نظر قبل از رنگ آمیزی تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و چربی و حتی رنگهای قدیمی گردد تا سطحی قابل اعتماد برای اعمال رنگ حاصل شود. برای سطوح سیمانی از روش واتر جت جهت تمیز کردن سطح می‌توانید استفاده نمائید، در این صورت باید قبل از اعمال رنگ، از خشک شدن کامل سطح مطمئن شوید. استفاده از سیلر استارت لاتکس و فاساد (ALCO – 3307) قبل از اعمال رنگ الزامی می‌باشد. این سیلر با نفوذ در ترک‌های سطحی و پر کردن سطوح متخلخل و با قدرت جذب زیاد، علاوه بر ایجاد چسبندگی عالی برای اعمال رنگ نهائی، پوشش و پایداری رنگ را نیز افزایش می‌دهد.

روش مصرف
1- رنگ اکریلیک را با مقدار مناسب آب به تدریج مخلوط نموده و بر روی سطح اعمال نمائید. میزان اختلاط آب به رنگ بستگی به درجه حرارت محیط، سطح زیر کار و نیز وسیله رنگ آمیزی دارد. ولی در شرایط نرمال رنگ آمیزی، میزان اختلاط آب به رنگ بر حسب درصد وزنی، با قلم مو 20 – 15 %، با غلتک 15 – 10 % و با پیستوله 25 – 20 % می‌باشد. برای پوشش بهترکنج‌ها، لبه‌ها، نقاط دور از دسترس و خطوط جوش علاوه بر اسپری نمودن رنگ استفاده از برس یا غلتک توصیه می‌گردد.

2- جهت افزایش طول عمر و دوام بیشتر رنگ اکریلیک و نیز ایجاد سطحی با براقیت یا ماتی بالا و جلوه‌ای زیباتر، اعمال یک لایه از لاک اکریلیک پایه آب بر روی رنگ اکریلیک پیشنهاد می‌شود.

شستشوی وسایل
پس از اتمام کار، دستها، ابزار آلات رنگ آمیزی یا مواد ریخته شده بر روی زمین را با آب گرم و صابون بشوئید. جهت جلوگیری از زنگ زدگی، ابزار و تجهیزات رنگ آمیزی را با تینر شستشو داده و فوراً خشک کنید.