مجله منزل – شمیم آقازاده، كارشناس معماری: گذاشتن ظرفی معطر كه از خود رایحه‌ای آرامش‌بخش ساطع می‌كند، می‌تواند فضای داخلی خانه را تحت تاثیر قرار دهد و به آن لطافت ببخشد. می‌توانید این ظرف را خودتان از گیاهان معطری كه دوست‌شان دارید تهیه كنید، آن را گوشه‌ای از اتاق‌تان بگذارید و از رایحه لطیف و زیبایی اش به عنوان یك وسیله تزیینی استفاده كنید.

عطر بهار را ‌مهمان خانه‌تان كنید

با گل‌های خشك شده  شروع كنید

پایه و اساس این ظرف معطر گل‌های خشك شده‌ای است كه شما می‌توانید به‌راحتی آنها را یا از مغازه‌ها تهیه كنید یا خودتان بسازید. برای اینكه گل خشك‌هایی از گلبرگ‌های مورد علاقه‌تان داشته باشید، می‌توانید آنها را چند دقیقه در مایكروفر بگذارید كه به سادگی خشك و آماده استفاده می‌شوند.

عطر بهار را ‌مهمان خانه‌تان كنید

 این كار فقط برای گل‌های رز قابل استفاده نیست، شما هر گلبرگ دیگری را هم می‌توانید با این روش خشك كنید؛ مثلا گل آفتابگردان، گل داودی و هر آنچه كه فكر می‌كنید. فقط دقت كنید نیمی از ظرف معطر شما را باید گل‌های خشك شده تشكیل دهد.

تركیب گلبرگ‌های مختلف با یكدیگر

گل‌های خشك شده بو و رایحه‌ای لطیف‌تر دارند. برای آنكه این رایحه‌ها را تقویت كنید، می‌توانید كمی برگ گل اسطوخودوس یا رزماری به آن اضافه كنید. خشك كردن این برگ گل‌ها را قبل از اضافه كردن به ظرف معطر خود فراموش نكنید.

عطر بهار را ‌مهمان خانه‌تان كنید

كمی ادویه‌جات معطر مثل میخك یا برگ دارچین هم می‌تواند به تشدید رایحه‌های خاطره‌انگیز شما كمك كند. قبل از ادامه كار بوی تركیب‌های خود را تست كنید تا مطمئن شوید این دقیقا همان رایحه‌ای است كه می‌خواهید.

سری به حیاط خانه‌تان بزنید

حیاط‌ها گنج‌هایی از گیاهان خوشبو را در خود دارند كه می‌توانند به شما كمك كنند تا به تركیبات هیجان‌انگیز‌تری از گیاهان برسید. پس همین الان سراغ حیاط و باغچه كوچك‌تان بروید و گیاهان مختلف را امتحان كنید و هركدام كه مناسب بودند را برای ظرف معطر خود ‌بردارید. در این میان پوست درختان را فراموش نكنید چون می‌تواند بافتی دلچسب را به مخلوط شما اضافه كنند؛ حتی ظرف معطر شما می‌تواند از همین پوست‌ درختان تهیه شده باشد. برای این كار ساقه‌هایی از درختان که جدا شده و روی زمین افتاده‌‌اند هم می‌تواند جذاب باشد.

عطر بهار را ‌مهمان خانه‌تان كنید

عناصر جذاب در ظرف معطر

ظرف معطر خود را می‌توانید با افزودن یك‌سری از گیاهان خاص مثل برگ اكالیپتوس یا نعنا منحصر به فرد كنید؛ حتی می‌توانید از یك‌سری پركننده‌های تزیینی مثل صدف‌ها یا ستاره‌های دریایی، كلیدهایی كه نمایی قدیمی دارند یا هر چیز جذاب دیگری استفاده كنید.

عطر بهار را ‌مهمان خانه‌تان كنید

اضافه كردن اسانس مورد علاقه‌تان

اگرچه رایحه خود این گل‌های معطر به نظر كافی می رسد اما اضافه كردن برخی اسانس‌ها نیز ضروری است. اسانس‌ها به ماندگاری هرچه بیشتر رایحه‌ها در محیط كمك می‌كنند. اگر می‌خواهید این ظرف‌های معطر خاصیت درمانی پیدا كنند از اسانس‌های طبیعی مثل اسانس نعنا برای انرژی‌بخشی یا اسانس اسطوخودوس برای آرامش بخشی استفاده كنید. اضافه كردن پنج یا شش قطره از این اسانس‌ها به تركیبات گیاهی‌تان كافی است.

عطر بهار را ‌مهمان خانه‌تان كنید

ثابت‌كننده بوی عطر

بعد از اینكه اسانس‌ها را اضافه كردید، باید رایحه خود را به كمك یك آبپاش تثبیت كنید. این كار باعث می‌شود رایحه شما مدت زمان بیشتری در فضا باقی بماند. در صنعت عطرسازی از ریشه گیاه زنبق نیز برای تثبیت رایحه استفاده می‌كنند. مقداری از آن را داخل محفظه آبپاش‌تان بریزید و از آن استفاده كنید.

نكاتی برای زیبایی و كارآیی هرچه بیشتر ظروف معطرتان

۱- سعی كنید از لحاظ بصری تركیب زیبایی از گیاهان را پدید بیاورید؛ مثلا از رنگ‌های مختلف استفاده كنید یا از یك تم رنگی از گیاهان كمك بگیرید.

۲- باید تثبیت‌كننده‌های بو را هر موقع كه خواستید، درست كنید. اگر آنها را از قبل آماده كنید ممكن است آن تازگی و طراوت را نداشته باشند.

۳- بهتر است از ظروف‌ چوبی یا سفالی برای این كار استفاده كنید. آنها قابلیت بیشتری برای پخش رایحه در فضا دارند.