سرامیک تراورتن ( Travertine Tile ) انتخابی زیباست که برای کاربردهای مختلف و نواحی گوناگون متناسب است. پیشینه طولانی تراورتن نشان می‌دهد که این سنگ، سنگی قابل‌اعتماد می‌باشد و کاربردهای متنوعش از پروسه استخراج و پالایش آن سخن می‌گوید. قبل از خرید سرامیک تراورتن، از تناسب کیفیت، رنگ و روکش محصول اطمینان حاصل کنید. اگر هنوز مطمئن نشده‌اید که تراورتن، انتخابی ایده آل است به جنبه‌های نظافت، محافظت و نحوه نصب آن فکر کنید. اگر باز هم خاطرجمع نشده‌اید؛ از سؤال کردن نهراسید!

تاریخچه کفپوش تراورتن
قدمت کفپوش تراورتنی به زمان اولین پادشاه مصر برمی‌گردد. این سنگ در اقصی نقاط دنیا یافت می‌شود؛ از ترکیه تا مکزیک اما منبع اصلی آن جایی جز ایتالیا نیست. به علت وفور تراورتن در کنار منابع آبی، این سنگ به یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد شهری تبدیل شده است. تراورتن در بزرگ‌ترین شهرهای دنیا مانند رم، هایراپولیس، نیویورک و پاریس دیده شده است.

سرامیک تراورتن و راهنمای خرید آن

سرامیک تراورتن چگونه ساخته شده است
تراورتن، سنگی طبیعی است که از معادن موجود در نقاط مختلف دنیا استخراج می‌شود. ظاهر سنگ به شرایط زمین‌شناسی عصری بستگی دارد که طی آن سنگ بتدریج تشکیل شده است. تراورتن از طریق چهار روش، مکانسیم کانال زنی، اره سیمی، اره زنجیری و برش با واترجت استخراج می‌شود. وقتی که سنگ از دل زمین کنده شد؛ آن را به کارخانه منتقل می‌کنند؛ سنگ را به قطعات کوچک‌تر برش می‌دهند؛ سطح سنگ را جلا می‌دهند و در نهایت بسته‌بندی می‌کنند.

انواع و درجه‌های مختلف تراورتن
در نخستین گام خرید سرامیک تراورتن ممکن است سردرگم شوید چون تولیدکننده‌های مختلف، درجات گوناگون این سنگ را تحت عناوین متفاوت عرضه می‌کنند. جدای از نام‌گذاری، این سنگ سه نوع کلی دارد: ممتاز، استاندارد و تجاری. نوع درجه‌یک سنگ، تقریباً بی‌نقص است و روزنه‌های خیلی کمی روی سطحش دارد که به خوبی پر می‌شوند. درجه بعدی، خیلی به مورد اول شبیه است؛ فقط تعداد روزنه‌ها و تغییر رنگ سطحش کمی بیشتر است. نامرغوب‌ترین نوع محصول، روزنه‌های بیشتر و بزرگ‌تری دارد؛ به‌گونه‌ای که قابل مشاهده هستند و کاملاً هم پر نمی‌شوند. در کنار این سه دسته کلی، دو نوع نحوه برش نیز وجود دارد که بازار را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند؛ یکی برش Vein و دیگری برش Fleuri نام دارد.

سرامیک تراورتن و راهنمای خرید آن

رنگ و روکش سرامیک تراورتن
تراورتن به‌طور طبیعی ساخته می‌شود. رنگ سنگ به مشخصات زمین‌شناسی منطقه مربوطه بستگی دارد و به همین دلیل تراورتن را در طیف متنوع بژ تا شکلاتی خواهید یافت. چهار روکش متنوع و متداول سرامیک تراورتن عبارتند از: صیقلی، صاف، مخطط و جلا داده. انتخاب یک روکش مناسب، بافت زمخت بنا را درخشان خواهد کرد. همچنین لبه‌های این سنگ می‌توانند نمایی ساده یا ظاهری نرم را به نمایش بگذارند.

نظافت و مراقبت از سرامیک تراورتن
اگر تراورتن به خوبی تمیز شود؛ زیبایی پایداری خواهد داشت. البته، مراقبت نیز فاکتور مهمی در زمینه حفظ زیبایی سنگ محسوب می‌شود اما تحت بهترین شرایط هم اتفاق پیش می‌آید. اگر سطح تراورتن، لک زد؛ کم‌رنگ کردن یا حذف لکه با استفاده از مواد طبیعی امکان‌پذیر است. نحوه نظافت سنگ‌های بیرونی، کمی متفاوت است و این پروسه به محیط سنگ بستگی دارد.

آیا سرامیک تراورتن برای خانه من مناسب است؟
تراورتن سنگی زیبا است که کفپوش، پیشخوان و حمامی شگفت‌انگیز می‌سازد. سرامیک تراورتن خیلی بادوام اما نرم است پس بهتر است که از آن در فضاهای داخلی و برای مصارف معمولی استفاده کنید.

از عهده نصب سرامیک  تراورتن برمی‌آیم یا بهتر است که این پروسه را به متخصص بسپارم؟
تصمیم‌گیری در این رابطه به دو عامل بستگی دارد؛ زمان و پول. نصب کفپوش سرامیک تراورتن، پروسه‌ای زمان‌بر است. اگر بی‌تجربه هستید؛ این زمان محسوس‌تر هم می‌شود. از طرفی دیگر، سرامیک تراورتن گران است و نصب آن توسط متخصص هم گران تمام می‌شود. اگر بیشتر ابزار لازم برای نصب را دارید و خودتان از عهده کار برمی‌آیید پس پولتان را پس‌انداز کنید. اما اگر مرتباً اشتباه کنید یا مجبور به خرید ابزار موردنیاز هستید؛ پول چندانی پس‌انداز نخواهید کرد. تمام هزینه‌های نصب را برآورد کنید و فقط به دستمزد کارگر اتکا نکنید.

سرامیک تراورتن و راهنمای خرید آن

نحوه نصب سرامیک تراورتن
نصب سرامیک تراورتن درست مانند نصب هر نوع کاشی دیگری است. سطح را آماده کرده، سرامیک را قرار دهید و ملاط بریزید. چه سرامیک را برای پیشخوان و چه برای دیوار یا کف به کار می‌برید؛ پروسه نصب همین است.

نحوه تعمیر و تعویض سرامیک تراورتنی
فرقی نمی‌کند که با چه دقتی سرامیک را نصب و از آن مراقبت کرده‌اید؛ بالاخره سرامیک نیازمند تعمیر یا تعویض خواهد شد. این پروسه هم کمی وقت‌گیر است اما اگر کمی از سرامیک‌های اولیه باقی مانده، بهتر است که سرامیک را تعویض کنید. تعمیر کاشی‌های لق، رایج‌ترین نوع تعمیری است که پیش خواهد آمد. البته تعمیر زیرلایه، قدری سخت‌تر است.

چک‌ لیست خرید سرامیک تراورتن
وقتی که تصمیم به خرید تراورتن گرفتید باید به چند نکته مثل بودجه و دسترس‌پذیری سنگ توجه کنید. آگاهی از پرسش‌هایی که باید در مورد هشدارها و پروسه نصب بپرسید؛ الزامی است. قبل از اقدام به خرید؛ چک‌لیستی از اطلاعات مربوطه تهیه کنید.

فرهنگ لغت کاشی‌ها
وقتی وارد دنیای کاشی‌ها می‌شوید؛ ممکن است با عبارات و کلمات بیگانه‌ای مواجه شوید. اجازه ندهید این کلمات، شما را دست‌پاچه کنند یا مانع از ذکر سؤال‌هایتان شوند. اگر به واژه ناآشنایی برخورد کردید؛ معنای آن را بیابید. درک عبارات کلیدی مهم‌تر هم می‌شود اگر قصد دارید که خودتان کاشی‌ها را نصب کنید؛ همچنین اگر معنای تمام این عبارات را درک کرده باشید؛ فهم دستورالعمل‌ها نیز آسان‌تر می‌شود.

سرامیک تراورتن و راهنمای خرید آن

چه مقدار سرامیک تراورتن نیاز دارید؟
اولین گام مهم، تعیین دقیق مقدار سرامیک تراورتن موردنیاز است. شما باید مطمئن شوید که میزان سرامیک تراورتن سفارشی، کل سطح را پوشش می‌دهد و کمی هم اضافه باقی می‌ماند چون ممکن است بعضی از سرامیک‌ها بشکنند یا بعدها یکی دو مورد از آن‌ها به تعویض نیاز پیدا کنند. داشتن این مقدار اضافی واقعاً مهم است چون طرح روی سرامیک تراورتن ها خیلی خاص است و اگر بعدها بخواهید سرامیکی را تعویض کنید؛ یافتن محصولی هماهنگ با طرح قبلی، تقریباً غیرممکن است. پس میزان موردنیاز را به چه نحوی محاسبه کنیم؟ اول فضای موردنظر را اندازه گرفته و با ضرب طول در عرض، مساحت کل ناحیه را به دست بیاورید. هر فوت مربع، ۱۲ در ۱۲ اینچ است. اگر کاشی‌های شما ۱۲ اینچی هستند؛ برای یک فضای یک فوت مربعی، یک عدد کاشی کفایت می‌کند. با توجه به جدول زیر ببینید که برای هر فضا به چند عدد کاشی نیاز دارید.
سرامیک های 4 اینچی: مساحت 0.1089= 4 عدد سرامیک
سرامیک های 6 اینچی: مساحت 0.25= 6 عدد سرامیک
سرامیک های 9 اینچی: مساحت 0.5625= 9 عدد سرامیک
سرامیک های 18 اینچی: مساحت 2.25= 18 عدد سرامیک
بعد از محاسبه تعداد سرامیک های موردنیاز، بابت دلایل مذکور، ۱۰ درصد به این تعداد اضافه کنید. اگر پروسه نصب را خودتان تقبل کرده‌اید و تجربه اندکی دارید باید ۲۰ درصد محصول اضافه سفارش دهید.
در نهایت به خاطر بسپارید؛ باکیفیت‌ترین نوع تراورتن هم کمی نقص و تغییر رنگ دارد. نباید به این موارد به عنوان عیب نگاه کنید؛ در عوض از نمای خاصی که به پروژه شما می‌بخشند؛ لذت ببرید. بین نمونه‌ای که دیده‌اید و محصولی که برای شما ارسال می‌شود؛ تفاوت‌هایی وجود دارد زیرا نمای کاشی‌هایی که به نمایش گذاشته شده و محصولات داخل بسته فرق می‌کند. این اختلاف ناشی از عیب نیست بلکه حاصل پروسه‌های تبلور و معدنی است. طرح‌هایی که روی محصول روکش شده نهایی پدیدار می‌شود با طرح هر نوع کفپوش دیگری متمایز است. این اختلاف حتی در بین هر دو کفپوشی که با استفاده از کاشی تراورتنی ساخته شده، توسط یک نفر نصب شده و از یک جا خریده شده‌اند هم صادق است. این مشخصه انحصاری است که سرامیک تراورتن را در رده محبوب‌ترین مصالح ساختمانی قرار داده است.