رنگ سال 2018، فرابنفش
مدتی قبل رنگ فرا بنفش که طیفی از رنگ‌ بنفش است یا به عبارت دقیق ۱۸-۳۸۳۸ Ultra Violet توسط موسسه رنگ پنتون به عنوان رنگ سال 2018 انتخاب شد. حال در طی این مطلب به صورت دقیق‌تر رنگ فرابنفش را موشکافی می‌کنیم.

مدتی قبل رنگ فرا بنفش که طیفی از رنگ‌ بنفش است یا به عبارت دقیق ۱۸-۳۸۳۸ Ultra Violet توسط موسسه رنگ پنتون به عنوان رنگ سال 2018 انتخاب شد. طبق اعلام این موسسه رنگ فرا بنفش به نوعی نمادی از نوآوری، اصالت و تفکر خیالی است از جهتی استفاده هنرمندان افسانه‌ای همچون دیوید بوئی یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب فرا بنفش به عنوان رنگ سال بوده است.

رنگ فرابنفش ارتباط نزدیکی با اصالت، تفکر و نوآوری دارد. از جهتی در پشت فلسفه رنگ ذکر شده یک تفکر عمیق و آینده نگرانه خوابیده است. بنفش و طیف‌های رنگی مرتبط به آن به نوعی برآمده از پیچیدگی و تفکر بوده و در فرای آن یادآور کیهان و اسرارش است. علاقمندان به این رنگ در شخصیت خود نوعی تمایل به اکتشاف بی‌حد دارند که خود برگرفته از آسمان بی‌انتها است.

در کنار این موضوع فرابنفش همواره نمادی از مبارزه با فرهنگ، عدم انطباق و درخشندگی هنر است. در کنار این موضوع رنگ فرابنفش توسط سلاطین و هنرمند‌ان بسیار بزرگی همچون پرینس، دیوید بوئی و جیمی هندریکس استفاده شده و همواره بخش مهمی از فرهنگ پاپ کالچر غرب بوده است.

از لحاظ تاریخی در اکثر نقاشی‌های معنوی و مهم شاهد رنگ بنفش هستیم. رنگ مذکور از جهتی دیگر آرامش دهنده ذهن‌های آگاهی بوده که قصد آرامش در دنیای پر از هرج و مرج امروزی را دارند. از جهتی در علوم‌هایی همچون مدیتیشن و فضای دیگری که قصد دارند تا مردم را در کنار یک دیگر جمع کنند از طیف‌های رنگی مرتبط با بنفش در محیط استفاده می‌کنند زیرا این مسئله باعث افزایش انرژی حاضران می‌شود.

نگاهی به دلایل انتخاب رنگ فرابنفش به عنوان رنگ سال 2018
در مقام مقایسه اگر بخواهیم نگاهی به رنگ سال 2017 یعنی سبز نگاهی بیاندازیم و به تفاوت آن با رنگ سال 2018 یعنی فرا بنفش بپردازیم باید گفت که در همان نگاه اول هر کسی فرا بنفش را به مراتب خاص‌تر از رنگ سبز می‌یابد. در حالی که سبز نمادی از طبیعت بوده و همواره طرفداران زیادی داشته است و به قول خودمان راحت‌تر بر دل می‌شیند در طرف مقابل فرا بنفش رنگ عجیب و خاصی بوده و استفاده از آن در محیط‌های گوناگون به خصوص فضای داخلی خانه کار بسیار لوکسی است.
با این حال شاید در نگاه اول بگویید که استفاده از رنگ فرا بنفش در دکوراسیون‌های سنتی سخت است اما شما در اشتباه هستید. این رنگ نه تنها مختص به دکوراسیون‌ها و فضاهای خاص است بلکه در کنار آن شما می‌توانید در سایر دکوراسیون‌ها از رسمی گرفته تا کاملا راحت در کنار فضاهای مدرن تا فضاهای سنتی و سایر مکان‌ها مانند آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن و حتی سرویس بهداشتی از رنگ فرابنفش استفاده کنید. با ترکیب این رنگ با گزینه‌هایی همچون رنگ سیاه، طلایی، بژ و موارد براق فضای بسیار لوکس و رسمی را به وجود بیاورید و اگر علاقه دارید تا فضایی خودمانی و راحت را به وجود بیاورید کافی است که آن را بر رنگ‌هایی همچون خاکستری ترکیب کنید.
مواردی که در بالا تشریح داده شدند از جمله مهم‌ترین مواردی بودند که فرا بنفش را به رنگ سال 2018 تبدیل کرده‌اند.

رنگ سال 2018، فرابنفش، را باید در کنار چه رنگ‌هایی استفاده کرد
با این که همواره مردم اشتیاق زیادی به استفاده از رنگ سال در اکثر بخش‌های زندگی خود مانند لباس و خانه دارند. بنابراین اگر این سوال در ذهن شما به وجود آمده که بهترین رنگ‌ها برای ترکیب با رنگ سال یعنی بنفش چه گزینه‌هایی هستند با ما همراه باشید.
بدون هیچ شکی اصلی‌ترین مکمل رنگ بنفش، رنگ زرد محسوب می‌شود. مطمئنا استفاده از رنگ شاد (زرد) در کنار یک رنگ تاریک و قوی (بنفش) ترکیب جالبی را به وجود می‌آورد که تا به حال چندین بار امثال آن را در موارد گوناگونی همچون فیلم‌های سینمایی مشاهده کرده‌اید.
اگر علاقه چندانی به رنگ زرد ندارید و دوست دارید در کنار آن از رنگ‌های دیگر به عنوان مکمل استفاده کنید پس بهتر است سراغ مواردی همچون آبی، سفید، قهوه‌ای، سبز، صورتی و نارنجی بروید. اگر در استفاده از این رنگ‌ها کنار بنفش بتوانید خلاقیت‌های فراوانی را به خرج دهید مطمئنا با ترکیب آن‌ها غوغا خواهید کرد.

چرا در استفاده از رنگ سال 2018، فرابنفش، نباید افراط کرد؟
با این که همواره مردم اشتیاق زیادی به استفاده از رنگ سال در اکثر بخش‌های زندگی خود مانند لباس و خانه دارند با این حال طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصین بهتر است در استفاده از رنگ بنفش و به خصوص نوع فرا بنفش آن سو استفاده نکنید.
بنفش در دسته رنگ‌های قوی و تاریک قرار می‌گیرد بنابراین زیاده روی در استفاده از آن پس از مدتی باعث سرگیجه شما می‌شود. حتی اگر علاقه فراوانی به رنگ بنفش دارید با استفاده بی‌جا از آن در موارد گوناگون زندگیتان، این عشق را به نفرت تبدیل نکنید!
حرفه‌ای‌های این حوزه پیشنهاد می‌کنند که برای پرده‌ها و مبلمان نیز سعی کنید تا مواردی را انتخاب کنید که به نوعی با رنگ بنفش ترکیب شده‌اند.