در مقابل کلمه رنگ صنعتی به کار می‌رود. همانطور که می‌دانیم ساختمان ازاجزای مختلف شکل می‌گیرد و می‌توان گفت هم رنگهای ساختمانی و هم رنگ‌های صنعتی در آن بکارمی رود. اما رنگ‌های صنعتی نسبتا کمتر و برای شرایط خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشش سطوح ساختمان یا انواع رنگ مورد استفاده در ساختمان به شرح زیر می‌باشد.

دیوارها وسقفها معمولا از رنگ اکریلیک، رنگ‌های سلولزی (بلکا، پتینه و…) ، رنگ مولتی کالر، پلاستیک و یا روغنی برپایه تینر استفاده می‌شود.

نمای ساختمانها از رنگهای مخصوص نما مانند: کنیتکس، رنگ نمای سیلیکونی، رنگ نمای بافت دار و درحال حاضر رنگ عایق، رنگهای با خواص آبگریزی وآنتی داست و … مورد استفاده می‌باشد.

بعضی از قسمت‌های ساختمان مانند مخازن آب و فلاشینک‌ها از رنگ‌های صنعتی استفاده می‌شود.

رنگ آمیزی قسمت‌های چوبی از رنگ‌های تک جزئی، دو جزئی وحتی سه جزئی مانند کیلر، سیلر، پلی استرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ آمیزی، زیبایی و بهداشت را به خانه و منزل‌تان به ارمغان می‌آورد بدون تردید ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین تغییر برای دکوراسیون منزل شما می‌باشد، بی‌شک بعد از مدتی از رنگ خونه خسته می‌شوید نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارید. رنگ آمیزی، دیوارها وسقف‌ها، وغیره از فرسایش وپوسیده گی سطوح محافظت کرده وباعث افزایش طول عمر مصالح ساختمانی می‌شود و دیوارهای کهنه و کثیف منزل نو و زیبا می‌شود.

رنگ ساختمانی

بطور کلی نمی‌توان گفت در رنگ ساختمانی فقط رنگ روغنی الکیدی، اکریلیک، بلکا، مولتی کالر وپلاستیک بکار می‌رود بلکه گاهی از رنگهای صنعتی نیز استفاده می‌شود.

ما در این مقاله با توجه به موضوع مقاله به بحث در مورد رنگ ساختمانی می‌پردازیم.

مزایا و معایب انواع رنگ ساختمانی

رنگ پلاستیک

موارد کاربرد ومعایب ومزایای آن

این رنگ سالها در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از مردم آن را به خوبی می‌شناسند. یکی از خواص معرف آن که همه می‌دانند غیر قابل شستشو بودن آن است اما خود این رنگ با کیفیت‌های مختلف تولید و به بازارعرضه شده است. بهترین نوع آن رنگ تمام پلاستیک بوده وتقریبا تمام رنگ سازیهای معروف و استاندارد از نظر کیفیت و قیمت تفاوت چندانی ندارند. اما نیمه پلاستیک در بازار ایران بسیار متنوع می‌باشد واز نظر کیفیت و قیمت نیز متفاوت‌اند. رنگ کردن سطوح با رنگ پلاستیک بسیار آسان است و فقط باید دقت کنید که بسیار غلیظ یا رقیق نباشد، چرا که در صورت غلظت بالا رنگ به خوبی بر روی سطح پخش نمی‌شود و پس از خشک شدن جای قلم مو یا بافت غلطک باقی می‌ماند. و در صورت رقیق بودن پوشش رنگ کمتر شده وباید رنگ آمیزی را چندین بار تکرار کنید.

رنگ پلاستیک

عموما رنگ پلاستیک برای پوشش سقف‌ها مناسب بوده و اگر هم می‌خواهید برای دیوارها بکار ببرید از نوع تمام پلاستیک استفاده کنید.

محاسن رنگ پلاستیک:

– نیاز به زیر‌سازی حرفه‌ای ندارد

– این رنگ‌ها مات بوده، نقص‌ها و عیب‌های سطوح را می‌پوشاند.

– اجرای رنگ پلاستیک آسان بوده وسریع خشک می‌شود.

– با آب مخلوط می‌شوند و نیاز به حلال‌های نفتی ندارند.

– رنگ‌های تمام پلاستیک قابل شستشو می‌باشند (البته نه مثل رنگ روغنی) .

-بی بو بوده ساکنین را اذیت نمی‌کند

معایب رنگ پلاستیک

– آب را به خود جذب می‌کند به همین دلیل کثیفی به راحتی پاک نمی‌شود.

– زود چرک می‌شود و به راحتی پاک نمی‌شود.

– قابل استفاده بر روی سطوح فلزی نمی‌باشد.

رنگ‌های روغنی

موارد کاربرد ومعایب ومزایای آن

تاریخچه رنگ‌ها‌ی روغنی در ایران به سال ۱۳۱۸بر می‌گردد که به صورت صنعتی تولید وبه بازار عرضه شده است. از رنگ روغنی تا چند سال اخیربرای دیوار‌ها ساختمان استفاده گسترده‌ای می‌شده است ولی در این اواخر جای خود را به رنگهای اکریلیک داده است. اما هنوز بهترین گزینه برای رنگ آمیزی سطوح فلزی ساختمان است. این رنگ‌ها با سه دسته مات، نیمه مات وبراق موجود است که در ذیل مزایا و معایب هر یک را بررسی می‌کنیم.

رنگ روغنی

رنگ‌های روغنی براق

رنگ روغنی براق در برابر عوامل جوی مقاوم بوده تقریبا آنتی یو وی می‌باشد و قابل شستشو، دارای پوشش خوب و هوا خشک می‌باشد. و به دلیل براق بودن شستشوی آن فوق العاده آسان می‌باشد. واز معایب آن بوی بد موقع اجرا و پستی وناهمواریها و موج و ایراد‌های سطوح را مشخص می‌کند.

رنگ‌های روغنی مات

از مزایای این رنگ این است که به علت مات بودن نور را منعکس نمی‌کند و ایرادات گچ کاری را تا حدودی نشان نمی‌دهد. سنباده خوری خوبی برخورداراست اما مثل رنگ براق به خوبی قابل شست و شو نبوده و به راحتی نمی‌توان آن را پاک کرد و جای دستمال روی دیوار باقی می‌ماند، با توجه به پایه تینری بودنش بوی آن ساکنین را آزار می‌دهد.

رنگ مولتی کالر

ازنوع رنگهای دکوراتیو بوده قابل اجرا بر روی تمامی سطوح‌ است و یک لایه‌ی نازک بر روی سطوح ایجاد می‌نماید و مناسب برای سطوح گچ، سیمان، بتون، آهن، آلومینیوم، چوب، رنگ، سنگ، شیشه، کاشی، پلاستیک، رنگ روغن و…. است.

مولتی کالر

مزایای مولتی کالر

بافت ویژه مولتی کالر و مات و کم‌ جلا بودن آن، مشکلاتی از قبیل موج و خرابی سطح زیر کار دیوار را در خود محو می‌کند. از آن جایی که ذرات معلق هوا و دودها را به خود جذب نمی‌کند و یا کمتر در خودش نشان می‌دهد لذا برای محیط‌های پرترافیک و یا پر رفت‌و‌آمد مانند راه‌پله‌ها بسیار مناسب است. در صورت آسیب‌دیدگی به سادگی با حداقل مواد و به بهترین وجه ممکن قابل ترمیم است. در مدت کوتاهی خشک می‌شود، بدون بو است، ضخامت کمی دارد، قابلیت اجرا بر روی تمامی سطوح بدون رنگ پریدگی و زرد شدن را دارد.

رنگ بلکا

از آن دسته از رنگ‌های است که واتربیس بود نمونه‌های درست شده ازضایعات کارخانجات نسبت به رنگ ارزانتر است ولی قیمت نمونه‌های ابریشمی آن از رنگ روغنی هم بالاتر است. ترک‌های سطوح را می‌پوشاند ولی به راحتی رنگ روغنی پاک نمی‌شود. می‌توان به جای رنگ و کاغذ دیواری بکار برد.

بلکا

مزایای رنگ بلکا

پوشش بلکا زیر‌سازی کمتری نسبت به روغنی و پلاستیک دارد و به راحتی عیوب زیر کار را می‌پوشاند، نسبتا عایق حرارتی و برودتی است، سبک است و تنوع رنگ آن بالاست بدون بو و حساسیت است، با کف شامپو فرش می‌توان آن را شست و با رزین‌های مخصوص می‌توان آن‌ها را ضد آب نمود. عایق رطوبت است و ترک نمی‌خورد. این پوشش بر خلاف رنگ و کاغذ دیواری به آسانی قابل ترمیم است.

پتینه کاری

پتینه کاری یک کارهنری است که کار هرکسی نیست باید دوره آن را طی کرده باشی در واقع یک نوع هنر نمایی با رنگ است. با استفاده از رنگ‌ها و ابزار مختلف بافت‌های بصری زیبا و جذاب بر روی سطوح مختلف می‌توان ایجاد کرد. یک سری پوشش‌های جدید که به رنگ‌های دکوراتیو معروفند این قابلیت را برای هنرمند فراهم می‌کند تا بتواند سلیقه، تفکر، و حس خود را در آن دخیل کند وزیبایی دکوراسیون منزل را دو چندان نماید.

پتینه کاری

مزایای ومعایب رنگ پتینه

دارای طرح و نسبت به رنگ‌های ساده عموما دل نشین‌تر است، و بر روی هر سطحی قابل اجراست، نسبت به رنگ‌های ساده نظیر سفید دیرتر کثیفی و لکه‌ها را نشان می‌دهد. زود‌تر از رنگ‌های ساده از مد می‌افتد وهزینه آن بالاتر است.

رنگ اکرلیک:

در سالهای اخیر رنگ اکریلیک تحول عظیمی در رنگ آمیزی ساختمان بوجود آورد جایگزین مناسب رنگهای تینری گردید. برای ایجاد بافت در سطوح بسیار مناسب‌اند، چون غلظت بالایی دارند و به سرعت خشک می‌شوند، واتربیس بوده ودوست دار طبیعت وبر روی تمام سطوح غیر فلزی قابل اجراست، در تمامی رنگ‌ها و انواع مات، براق و نیمه براق عرضه می‌گردند اما نسبت به رنگ‌های روغنی از مقاومتی کمتری برخوردارند. ولی مزایای آن نسبت به معایب آن سنگینی می‌کند.

رنگ آکرولیک

مزایای رنگ اکرلیک

سرعت اجرای بالا کاهش هزینه نیروی انسانی، بی‌بو و فاقد حلال‌های نفتی مضر می‌باشد، صد در صد قابل شستشو با انواع شوینده‌ها و ضد عفونی کننده‌ها، آنتی یو وی، جایگزین قطعی برای انواع رنگ‌های روغنی.

معایب رنگ اکرلیک

برای سطوح فلزی مناسب نمی‌باشد.

لیست خدمات نقاشی ساختمان نقاشی درمهرشهر گلشهر حصارک

 خدمات نقاشی ساختمان

1) تعمیرات و تغییرات ساختمان

۲) نقاشی /بازسازی

۳) رنگ آمیزی رنگ‌های روغنی، پلاستیک، آکرولیک و بدون بو

۴) اجرای انواع پتینه دیواری وتابلویی

۵) رنگ آمیزی انواع درب‌های چوبی و فلزی

۶) پوشش کنیتکس اجرابازیرسازی / پلاستیک

۷) اجرای پوشش صنعتی – اپوکسی

۸) رنگ آمیزی انواع چهارچوب‌های فلزی / با شیشه و بدون شیشه

۹) اجرای انواع پوشش‌های ضد زنگ برای اسکلت ساختمان ها

۱۰) رنگ آمیزی انواع معابر و جدول‌ها و غیره

۱۱) اجرای رنگهای دکوراتیو پوشش مولتی کالر

۱۲) اجرای لندنی کاری

۱۳) اجرای رنگ‌های فوری مخصوص چوب / سیلروکیلر / پلی استر / نیم پلی استر

۱۴) اجرای رنگ‌های نما /رنگ نما / رولکس /کنیتکس

۱۵) اجرای رنگ آمیزی استخر‌ها / رنگ استخر

۱۶) بنایی و تزئینات داخل وخارج ساختمان

۱۷) ارسال کاتالوگ، (همراه با مشاوره تلفنی) در تهران رایگان

۱۸) مشاوره رایگان در زمینه تزئینات ساختمان