تا به حال شده به خانه یکی از دوستان‌تان بروید و از ترکیب رنگی که در فضا استفاده کرده، لذت ببرید و مایل باشید آن را در خانه خودتان هم اجرا کنید؟ شما به سرعت به رنگ فروشی می‌روید اما هنگامی که مقابل حجم عظیمی از رنگ‌ها قرار می‌گیرید، خشک‌تان می‌زند. تردیدتان طبیعی است. انتخاب رنگ برای فضای خانه کاری بسیار دشوار است. در این شرایط سوالات زیادی در ذهن ایجاد می‌شود. چه رنگی را برای دیوارها انتخاب کنم که به مبلمان و فرش خانه بیاید؟ رنگ مورد علاقه‌ام را در کجای خانه به کار برم؟ و…

ممکن است شما در این انتخاب، اشتباهاتی را مرتکب شوید. اما نگران نباشید، تعدادی از کارشناسان ما نکاتی را که به زیبایی خانه شما لطمه می‌زند، برای‌تان آورده‌اند.

۱٫ رنگ‌هایی که شما در خانه خود به کار می‌برید، باید رنگ‌های مورد علاقه‌تان باشد، نه آن چیزی که با مد روز پیش می‌رود. حتی اگر رنگ مد سال را دوست دارید، بهتر است در ابعاد کوچک مانند بالشتک‌ها از آن استفاده کنید نه در کل فضای خانه، تا اگر روزی دل‌تان را زد، مجبور نباشید هر روز تحمل‌اشکنید.

۲٫ از رنگ کردن دیوارها در مرحله اول و اضافه کردن مبلمان و پرده‌های منطبق با آن، خودداری کنید. شما در مرحله اول باید چیدمان خود را با لوازمی که دارید مانند فرش یا مبل آغاز، سپس رنگ دیوار را متناسب با آن‌ها انتخاب کنید.

۳٫ برخی رنگ‌ها تنها زیر نور طبیعی زیبا به نظر می‌رسند، اما زمانی که چراغ‌ها را روشن می‌کنید، رنگ‌شان تغییر می‌کنند. بنابراین قبل از انتخاب رنگ دیوارهای خانه، آن را در برابر نورهای مختلف امتحان کنید.

۴٫ زمانی که صحبت از رنگ دیوار اتاق به میان می‌آید، افراد معمولا رنگ سفید یا کرم را ترجیح می‌دهند. اما رنگ سفید خود طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در بر می‌گیرد که از ترکیب رنگ‌های سبز، آبی، خاکستری و بنفش کمرنگ است. اگر به دنبال رنگی جذاب برای دیوارها می‌گردید، این خانواده رنگ‌ها را انتخاب کنید.

۵٫ هنگامی که می‌خواهید از دو رنگ برای فضای خانه استفاده کنید، مراقب باشید که میزان استفاده از آن دو یکسان نباشد. یکی از رنگ‌ها را غالب کنید. به عنوان مثال اگر خانه‌تان آبی است، رنگ زرد را به جاهایی از خانه بیافزایید یا برعکس.

۶٫ سقف فضای زیادی را در خانه اشغال می‌کند که معمولا هنگام چیدمان دکوراسیون خانه نادیده گرفته می‌شود. اگر می‌خواهید سقف‌تان تاثیر زیادی بر فضا داشته باشد، باید رنگی را انتخاب کنید که مکمل رنگ دیوارها باشد. سفید براق بهترین گزینه است.

۷٫ اگر می‌خواهید دیوارهای خانه‌تان رنگ‌های متفاوتی داشته باشند، (به خصوص اگر کنار هم قرار دارند) رنگ‌هایی را انتخاب کنید که هیچ ربطی به هم ندارند. برای تاثیر بیشتر، از رنگ‌هایی که در طیف رنگی نزدیک بهم هستند، مانند زرد، سبز و آبی، کمک بگیرید.

۸٫ رنگی توجه شما را جلب کرده اما دیگر کار از کار گذشته و شما نمی‌توانید آن را برای دیوار‌ها به کار گیرید. نگران نباشید! شما می‌توانید سایه روشن‌های مختلف آن رنگ را در جاهای مختلف خانه مانند کابینت، تابلو، مبل یا روتختی به کار گیرید. تضاد رنگی بر جذابیت فضای خانه شما خواهد افزود.

دکوراسیون خانه به سبک قرون وسطی

دکوراسیون داخلی اسمش را گذاشته‌اند پرواز به ایتالیای قرون وسطی؟ دیوارهای با نماهایی نمدار و آب کشیده. انگار یک سطل آب را روی رنگ غالب دیوار خالی کرده‌اید و بعد گوشه‌ای نشسته و منتظر کار هستید. نتیجه می‌شود یک دیوار شسته شده؛ نمایی عجیب که این روزها در دیوارهای خاص خانه‌های مدرن استفاده می‌شود. درست کردن آن هم کاری ندارد. فقط کافی است اول رنگ پایه دیوار را بزنید و یک شبانه‌روز صبر کنید.

بعد باید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که برای نمای شسته شده مناسب باشند. معمولا در طرح‌های نم‌خورده رنگ‌های خاکی مناسب‌تر هستند. فقط باید دقت داشته باشید رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید دو تا چهار درجه از رنگ اصلی پس‌زمینه‌تان تیره‌تر باشند. اسنفج بزرگی را نمدار کنید و در رنگ پایه آب بزنید. آن را روی دیوار بکشید و بعد دوباره با اسفنج نمدار روی سطح آن بکشید. هر جا رنگ‌ها تیره‌تر از معمول شدند می‌توانید با یک برس بزرگ نرم رنگ‌ها را به سمت هم محو کنید. به این ترتیب دیواری با حالتی نمدار دارید.

طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند این دیوارها برای افرادی که دنبال آرامش خاص و سکون در خانه هستند، طرح مناسبی است. بازگشت به خانه‌های گذشته‌های دور و فضاهای قدیمی و حس نوستالژی عجیب این دیوارها آرامش خاصی به محیط می‌دهد. این وسط هرچه رنگ‌ها خاکی‌تر و گرم‌تر حس نوستالژی هم قوی‌تر!