با آموختن چند تکنیک ساده می‌توانید این عیوب را رفع کنید. علاوه بر این گاهی هم پیش می‌آید که احساس می‌کنیددکوراسیون منزلتان برایتان تکراری شده و حالت یکنواختی پیدا کرده است.

در این صورت لازم نیست متحمل هزینه‌های زیادی شوید و وسایل خانه‌تان را تعویض کنید. حتی با رنگ کردن دیوارها به تنهایی می‌توانید تغییرات باور نکردنی در دکوراسیون خانه ایجاد کنید.

۱- تکنیک اسفنج: این تکنیک یکی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین روش‌های ایجاد طرح روی دیوارهاست. ابتدا زمینه دیوار را رنگ‌آمیزی کنید و سپس یک تکه اسفنج را به رنگ آغشته کرده و به صورت ضربه‌ای به دیوار بزنید. توجه داشته باشید که ابتدا اضافه‌های رنگ را توسط روزنامه بگیرید و سپس اقدام به رنگ‌آمیزی کنید.

۲– تکنیک پارچه: این شیوه نسبت به روش اسفنج، وقت بیشتری از شما می‌گیرد. برای پیاده کردن این تکنیک شما باید تعداد زیادی تکه پارچه تهیه کنید و هر بار یکی از آن‌ها را مچاله کرده و به مقداری رنگ آغشته کنید. سپس به حالت ضربه‌ای روی دیوار بزنید.

البته جور دیگری هم می‌توانید از تکنیک پارچه استفاده کنید. به این ترتیب که مستطیلی به عرض ۱۵ سانتی‌متر و طول ۲۰ سانتی‌متر از پارچه‌ای ببرید. در حالی که با دست ۲ سر پارچه را گرفته‌اید آن‌ها را خلاف جهت هم بپیچانید.

لوله پارچه را به رنگ آغشته کنید و مانند یک وردنه روی دیوار بکشید. هر بار که پارچه باز شد، این کار را تکرار کنید.

۳- تکنیک بافت دار کردن: دربافت‌دار کردن دیوار روش‌های مختلفی وجود دارد. از جمله ترکیب پودر مل، روغن الیف، آب و رنگ روغنی ساختمان برای بدست آوردن خمیری نسبتا شل تا در بافت دار کردن دیوار استفاده شود. البته می‌توانید مقدار آب و پودر مل را برای رسیدن به غلظت دلخواه تغییر دهید.

۴- تکنیک رنگ‌برداری: این تکنیک هم توسط پارچه اجرا می‌شود. اما با این تفاوت که این بار پارچه رنگ اضافی روی دیوار را به خود جذب می‌کنند.

ابتدا دیوار مورد نظر را آماده کرده و رنگی را با قلم مو به صورت نیمه رقیق بر روی دیوار بکشید. حالا یک دستمال نخی زبر را که به صورت مچاله در آورده‌اید را به دیوار خیس به صورت ضربه‌ای بزنید. به این ترتیب رنگ از روی دیوار برداشته شد و همزمان با انتقال رنگ، نقش مچاله شده پارچه روی دیوار باقی می‌ماند.

۵- تکنیک راه راه کردن: این روش بیشتر مناسب اتاق‌های خواب است. البته باید توجه داشت که نباید باعث شلوغ به‌نظر رسیدن اتاق شد. برای مثال می‌توان از این روش تنها برای دیوار سمت تختخواب استفاده کرد. ابتدا نقطهوسط دیوار را پیدا کنید سپس ۵/۷ سانتی‌متر از هر سمت این نقطه به اطرافحرکت کنید. بدین ترتیب اولین نوار ۱۵ سانتی‌متری ایجاد خواهد شد. به همینطریق تمام دیوار را به نوارهای ۱۵ سانتی‌متری تقسیم کنید.

با استفاده از شاقول خطوط را ترسیم کنید یا از نقطه‌چین‌های بزرگ استفادهکنید و تا پایین دیوار بکشید. سپس با چسب نواری کاغذی یک طرف خطوطعلامت‌گذاری شده را بپوشانید به طوری که چسب داخل نوارهایی که باید بمانند چسبانده شود. در نهایت به صورت یکی در میان این قسمت‌ها را رنگ‌آمیزی کنید. شما می‌توانید الگوهایی را نیز به شکل دایره یا مثلث از مقوا جدا کنید و بین این خطوط قرار دهید. البته توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید داخل این الگو‌ها را رنگ کنید باید طوری آن‌ها را طراحی کنید که وسطشان خالی باشد.

۶- رنگ کردن با اسپری رنگ: اگر شما قصد رنگ کردن دیوارهای اتاقتان یا دیوارهای خانه‌تان را دارید اسپری‌های رنگ کننده می‌توانند در تسریع کار مؤثر باشند. برخی ازاین اسپری‌ها با جریان برق تغذیه می‌شوند. مخرن زیری اسپری را پر می‌کنید‏‏‎ بعد از آن تنها کاری که شما باید بکنید فشردن ماشه اسپری برای رنگ زدن است.

بهترین رنگ‌های اسپریی برای رنگ زدن اتاق‌ها رنگ‌هایی هستند که بد ون هوا باشند. ابن نوع اسپری‌ها کمتر از انواع دیگرهوا را خارج می‌کنند و کاربردی‌تر هستند. برای این کار شما اول باید از سقف‌ها شروع کنید‎درصورتی که رنگ سقف‌ها با رنگ دیوارها متفاوت باشد، مجبور خواهید بود تا قسمت‌های فوقانی دیوارها را با کاغذهای ضد آب پلاستیکی و یا کاغذهای محکم قهوه‌ای رنگ بپوشانید همچنین باید کف زمین را نیز با لباس‌های به درد نخور یا هر چیز غیر قابل استفاده بپوشانید.

مزیت دیگری که رنگ‌های اسپریی بر رنگ‌های رولی و یا قلمویی دارند این است که کمتر اطراف را کثیف می‌کنند. اگر از رنگ درست استفاده کنید به اطراف پاشیده نمی‌شود ولی با این حال بهتر آن است که یک لباس آستین بلند ویک شلواربلند به دردنخور بپوشید تا از دست و پایتان در برابر رنگ محافظت شود همچنین می‌توانید از یک جفت دست کش پلاستیکی برای محافظت ازدستانتان و یک عدد عینک راحت برای محافظت ازچشمانتان استفاده کنید

پنجره‌ها و درها را باز بگذارید تا تهویه هوا به راحتی صورت گیرد سپس دستگاه را از رنگ پر کنید و اسپری را به برق وصل کنید وابتدا سقف‌ها را رنگکنید. از گوشه‌های اتاق شروع کنید و همین طور ادامه بدهید چپ و راست ‏‎، بالا و پایین.

به آهستگی اسپری را از جایی که در حال رنگ زدن هستید عقب بکشید تا مطمئن شوید که محل مورد نظر خوب رنگ شده است فقط مراقب باشید که همه قسمتهایی که رنگ می‌زنید یکنواخت رنگ شوند تا در انتها تیره‌تر یا لک دار دیده نشوند. هر از گاهی مخزن رنگ را چک کنید که خالی نشده باشد.

در انتها وقتی کار رنگ زدن سقف تمام شد کل قسمت رنگ شده را چک کنید تامطمئن شوید جایی بدون رنگ باقی نمانده است. زمانی که رنگ سقف‌ها تمام شد مخزن رنگ را از رنگ‌های موجود خالی کنید و مخزن را تمیز کنید و طبقدستورالعمل شرکت سازنده آن عمل کنید.

با دقت کاغدهایی را که به دیوارها چسبانده بودید جدا کنید، قبل از اینکه رنگ کردن دیوارها را شروع کنید از این کاغذها می‌توانید برای پوشاندن قسمتهایی از اتاق که نمی‌خواهید رنگ شود استفاده کنید. علاوه بر سقف‌ها لازماست که قاب درها و پنجره ها‏، پریزهای برق‎، قرنیزها و لوله‌های بخاری رابپوشانید تا مانع از رنگ شدن‌ها شوید.

برای رنگ کردن دیوارها شما به یک رول نقاشی پهن و دسته بلند احتیاج دارید، مجددا مخرن اسپری را پرکنید و رنگ را در محل نگهدارید. باید از گوشه اتاقها کار را شروع کنید باید طوری آن را نگه دارید که لبه آن در شکاف بین سقف و دیوارقرار بگیرد.

پهنای بدنه رول باید چند اینچ از سقف را پوشش دهد. اسپری رنگ را آرام آرام روی دیوارها حرکت دهید تا کل دیوار رنگ شود و به همین شیوه ادامه دهید تا همه دیوارها رنگ شوند، بعد از اتمام کار مثل قبل عمل کنید، مخزن را از رنگ خالی کرده و خوب تمیز کنید چون در غیر این صورت رنگ در داخل مخزن خشک و سخت می‌شود و در نهایت اینکه باید بگذارید تا رنگ‌های دیوارها خشک شوند. کار رنگ زدن شما در اینجا به پایان می‌رسد.

۷- چاپ به وسیله مُهر: یکی از تکنیک‌های چاپ بر روی دیوار، استفاده از مُهر است. مهرها به طور کلی قالب‌های برجسته و بافت داری هستند که در اشکال گوناگون طراحی می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رایج‌ترین انواع آن، مهرهایی هستند از جنس پلاستیکی مخصوص و با توجه به نوشته، فرم و شکلی که مصرف کننده بخواهد به صورت سفارشی ساخته می‌شوند که همه شما با نمونه‌های آن به خوبی آشنایی دارید، مانند مُهرهای پزشکان، مُهرهای پشت نویسی چک، مُهر شرکت‌ها و ادارات، مُهر جایگزین امضاء و غیره. بستر کلیه این مُهرها کاغذ است. یعنی همه آن‌ها پس از آغشته شدن به جوهر موجود در استامپ شکل و نوشته مورد نظر را بر روی کاغذ چاپ می‌کنند.

نوع تزئینی و سرگرم کننده این مُهرها نیز وجود دارند که برای بازی بچه‌ها تولید شده و معمولاً به جای کاربرد استامپ که برای بچه‌های کوچک ممکناست مضر و سمی باشد، دارای مخزن کوچکی هستند که از آن طریق رنگ به سطح مُهر انتقال می‌یابد. گذشته از کاربردهای فوق، از مُهر در دکوراسیون داخلی نیز استفاده می‌شود. پوشش دیوارها، کف، لوازم دکوراسیون چوبی یا پارچه‌ای، بسترهای خوبی برای چاپ به وسیله مُهر هستند.

از آنجا که مُهرهایی که برای موارد دکوراسیونی مورد استفاده قرار می‌گیرند نسبت به مُهرهای سفارشی و رایج دارای ابعاد بسیار بزرگتر و اشکال متنوع و متفاوت‌تری هستند؛ طراحان داخلی با توجه به هدف مورد نظرشان، خوداقدام به ساخت مُهر می‌کنند. شما نیز می‌توانید این کار را خودتان انجامدهید.

مرحله اول که در ساخت کلیه مُهرها مشترک است، طراحی طرح مورد نظربرای مُهر، آن هم بر روی کاغذ است. سپس دور طرح و یا حتی داخل آن را بهوسیله قیچی یا کاتر ببرید. پس از آنکه الگوی طرح مُهر آماده شده ابتدا جنسمورد نظر برای ساخت مُهر را انتخاب کنید و مراحل بعدی را انجام دهید. برای ساخت هر، جنس‌ای مختلف و راه‌های گوناگونی وجود دارد که به برخی از آن‌ها در ذیل اشاره می‌شود:

الف) لینولئوم یا مکالئوم

همان طور که می‌دانید لینولئوم و مکالئوم پوشش‌های لایه‌ای از جنس پلاستیک هستند که ضدآب بوده و به عنوان کفپوش در قسمت‌های مختلف ساختمان قابل استفاده هستند. این لایه‌های پلاستیکی به راحتی با تیغ‌های موکت بری بریده می‌شوند. بنابراین شما می‌توانید طرح مورد نظر را که در قالب الگوی کاغذی پیش از این آماده کرده بودید، بر روی یک تکه لینولئوم متناسب با ابعاد طرح قرار دهید و با تیغ موکت بُری خطوط و مکان‌های معین شده را ببرید. به دلیل آنکه این لایه‌ها دارای قطر چند میلی متری بوده و امکان استفاده از آن‌ها به صورت مُهر به تنهایی وجود ندارد نیازی به دسته‌ای دیگر است. بنابراین دو تکه چوب عمود بر هم و متناسب با‌اندازه مُهر آماده کنید و با میخ و چسب چوب به هم متصل کنید. سپس لایه مُهر را با چسب صنعتی به سطح تکه چوب افقی بچسبانید و از تکه چوب عمودی به عنوان دسته مُهر استفاده کنید. حال با آغشته کردن سطح مُهر به رنگ به وسیله غلتک و یا قلم مو، مهر را به دیوار بزنید و چاپ را انجام دهید.

توضیح: نوع رنگ مورد استفاده برای چاپ با مُهر، معمولاً رنگ‌های روغنی ساختمانی است ولی در مواردی که قرار است چاپ بر روی چاپ دیگر انجام گیرد و یا به طور کلی سرعت خشک شدن چاپ مورد اهمیت است، از رنگ‌های آکریلیک استفاده می‌شود.

ب) ساخت مُهر با میوه جات

برای ساخت مُهر با میوه جات راه‌های بسیار راحت و ابتکاری وجود دارد. بهعنوان مثال شما می‌توانید یک سیب، گلابی، پرتقال یا نارنگی یا هر میوهدیگری مانند آن‌ها را به دو نیم تقسیم کنید و از سطح داخلی هر نیمه به عنوانمُهری برای چاپ فرم میوه انتخابی با انتقال همان بافت میوه استفاده کنید.

برای انجام چاپ مُهر، لزومی به انتخاب دیوار، کف یا سقف نیست بلکه شما میتوانید از لوازم دکوراسیونی چوبی یا پارچه‌ای نیز استفاده کنید. تنها لازمه به کارگیری چنین تکنیکی، مسطح بودن بستر چاپ است.

* * * * *

توصیه‌ها و نکات مفید

۱- روغن یا آب؟ برای امتحان کردن یک سطح رنگ شده، یک گلوله پنبه را در آمونیاک خیس کرده و آنرا با یک چسب زخم‌بندی روی دیوار بچسبانید. پس از حدود یک ساعت، چسب و پنبه را بردارید. اگر رنگ چروک خورده بود پلاستیک و در غیر این صورت روغنی است.

۲- تمیز کردن: برای اینکه قلم موهای خود را تمیز کنید، از محلول آب و نرم کننده پارچه استفاده کرده و قلم موها را در آن حرکت دهید. هر ۲/۱ پیمانه نرم کننده پارچه با حدود ۴ لیتر آب، محلول مناسبی تشکیل میدهند.

۳- بتونه: بتونه باید متناسب با رنگ مورد نظر تهیه شود. ساده‌ترین روش این است که پودر مل را با مقداری از رنگی که برای دیوار در نظر گرفته‌اید، مخلوط کنید. اگر از بتونه آماده استفاده میکنید، برای رنگ پلاستیک از بتونه روغن یا پلاستیک استفاده کنید اما برای رنگ روغن باید حتما از بتونه روغنی استفاده شود.

۴- قلم مو: جنس قلم مو بسیار اهمیت دارد. برای رنگ پلاستیک باید از قلم مویی با موی مصنوعی استفاده کنید و برای رنگ روغنی قلمی با موی طبیعی به کار ببرید.

۵- لک شدگی شیشه: هنگام رنگ کردن پنجره برای جلوگیری از رنگی شدن شیشه‌ها، به جای استفاده از نوار چسب کاغذی، میتوانید از برق لبهای جامد استفاده کنید و آن را به لبه‌های شیشه بمالید. پس از اینکه رنگ خشک شد، این نواحی به سادگی با نوک کاردک کنده میشوند. اگر اثری از برق لب بر روی شیشه باقی بماند میتوانید محل رزا با سشوار گرم کرده و موم را با دستمال خشکی پاک کنید.

۶- برای ایجاد جذابیت در یک اتاق، از وسایلی که درست همرنگ دیوار باشد استفاده نکنید. برای انتخاب رنگ دیوار، لوازم منزل خود را در نظر بگیرید و با توجه به رنگهای موجود در آن، رنگی مناسب را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که ترکیبات متنوع، فضایی پویا و نیرو بخش ایجاد میکند.

۷- اگر برای هر اتاق رنگی مجزا در نظر دارید، فضاهای بین اتاقها مانند راهرو، ورودی و راه پله را به رنگ خاکستری ملایمی با ته رنگی از رنگ دیوار درآورید تا تبدیل رنگها به یکدیگر زیباتر شود.

۸- رنگی را برای خانه خود در نظر بگیرید و آنرا در حجمهای متفاوت در اتاقها به کار ببرید. این رنگ میتواند در یک اتاق رنگ غالب، در اتاقی رنگ چند وسیله و در اتاق سوم تنها به عنوان چاشنیهایی در گوشه و کنار به کار ببرید. چنین روشی، هماهنگی را در تمام خانه برقرار خواهد کرد.

۹- رنگهای روشن، با روح و متمایل به گستردگی هستند و در نتیجه اتاق را بزرگتر و روشنتر از آنچه هست نشان میدهند. رنگهای تیره گرم و فریبنده هستند و اتاقهای بسیار بزرگ، حالتی خودمانی و دوستانه میدهند.

۱۰- اگر قصد دارید دیوارهایی را به رنگ تیره یا بسیار درخشان درآورید، بتونه کاری و آستری آن را هم از همان رنگ بزنید.

۱۱- نقصهای معماری را با استفاده از رنگهای خنثی در دیوار، سقف و کف اتاق به طوری که حالتی یکپارچه به خود بگیرند، برطرف نمایید.

۱۲- برای بلند‌تر جلوه کردن دیوارها، رنگ آها را تا سقف به طور یک نواخت ادامه دهید و در نزدیکی سقف رنگ را با نوارهای تزئینی و مانند آن قطع نکنید. اگر سقف دارای حاشیه تزئینی یا لبه برجسته است، میتوانید این حاشیه را نیز به رنگ دیوار درآورید. رنگ روشن سقف را بلندتر جلوه میدهد.

۱۳- برای کوتاه نشان دادن سقفهای بسیار بلند و یا تشدید حالت خودمانی یک اتاق، رنگ دیوار را از ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر مانده به سقف قطع کنید و باقی آنرا به رنگ سقف رنگ آمیزی کرده یا با نوارهای تزئینی بپوشانید. تیره کردن سقف هم میتواند چنین حالتی را ایجاد کند.

۱۴- با رنگ آمیزی دیوارهای کوتاهتر (کم عرض تر) به رنگی تیره‌تر از دیوارهای بلندتر میتوانید یک اتاق کشیده و باریک را عریض‌تر جلوه دهید.

۱۵- اگر برای سقف اتاقی رنگ سفید را در نظر گرفته‌اید، برای هماهنگ کردن رنگ اتاق با سقف، اندکی از رنگ دیوار را به رنگ سفید اضافه کنید

۱۶- از رنگ‌های جدید نترسید. نگذارید ترس از رنگ، باعث شود سفید یا رنگ همیشگی کرم را انتخاب کنید. رنگ‌ها معنی جدیدی به اتاق شما می‌دهند. استفاده از رنگ درست، اتاق یکنواخت و کسل‌کننده را به فضایی زیبا و گرم تبدیل می‌کند. اگر از رنگی که زدید خوشتان نیامد کافیست روی آن را دوباره رنگ کنید.

۱۷- ابتدا از نمونه‌های کوچک رنگ استفاده کنید. نمونه‌های کوچک رنگ مانع تعجب شما می‌شوند. اگر تصور رنگ نهایی روی دیوار برایتان سخت است، از یک نمونه کوچک استفاده کنید. یک قوطی رنگ ارزش امتحان کردن را به خصوص اگر نتوانید در ذهن خود طرحی را که می‌خواهید مجسم کنید، دارد. خیلی از تولیدکنندگان نمونه رنگ‌هایشان را در قوطی‌های کوچک هم ارائه می‌دهند. این نمونه‌ها قیمت زیادی ندارند و مانع از اتلاف هزینه در انتخاب نادرست می‌شوند.

۱۸- چه مقدار رنگ مورد نیاز است؟ هنگام خرید رنگ باید متراژ جای مورد نیاز را بر حسب متر‌مربع بدانید. عامل‌های دیگر هم بر مقدار رنگ تاثیر می‌گذارند مثلا اگر می‌خواهید دیوارها را بتونه کنید مقداری رنگ برای تعداد دفعات آستر در نظر بگیرید.

۱۹- زیرسازی کنید. زمانی را برای آماده کردن اختصاص دهید. حدود ۸۰ درصد وقت خود را صرف زیرسازی کنید. رنگ به تنهایی نواقص یک دیوار را برطرف نمی‌کند. دیوار را تا جای ممکن با بتونه صاف کنید، درزها و ترک‌ها را بگیرید. از تمیز بودن سطح دیوار قبل از رنگ مطمئن شوید. هرگونه غبار یا ذرات ریز روی دیوار کار را خراب می‌کند.

۲۰- سنباده بزنید. سنباده در کار نقاشی نقش اساسی دارد. سنباده باعث جذب رنگ و مانع از ریزش آن شده، به کار جلا می‌دهد.

۲۱- از روغن مخصوص استفاد کنید. قبل از رنگ کردن، سطح مورد نظر را روغن بزنید. استفاده از روغن مخصوص در زیر کار باعث روان‌تر و یکنواخت رنگ‌شدن می‌شود.

۲۲- الیاف روی غلطک را بگیرید. اگر غلطک تمیز نشود، الیاف آن معمولا روی دیوار باقی می‌ماند. با استفاده از یک چسب ساده الیاف اضافه غلطک را قبل از رنگ کردن بگیرید.

۲۳- از قلم‌مو یا غلطک دسته‌بلند استفاده کنید. استفاده از قلم‌مو یا غلطک مخصوص رنگ با دسته‌های‌بلند در وقت و انرژی صرفه‌جویی می‌کند. به جای آن که دست خود را تا جای ممکن بکشید و یا بارها از نردبان بالا و پایبن بروید از این وسیله اهرم مانند استفاده کنید. مزایای آن از قیمتش بیشتر است.

۲۴- رنگ را یکجا درست کنید و داخل ظرف دربسته نگه دارید. با داشتن رنگ به صورت کلی دیوارها یکنواخت رنگ شده، لازم نیست به جنگ لکه‌ها بروید. می‌توان رنگ را با کامپیوتر انتخاب کرد و یا از رنگ‌های ترکیبی آماده استفاده نمود. رنگ‌های ترکیبی کمی با هم فرق دارند. کافیست دو طیف از یک رنگ را روی یک دیوار تست کنید و رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. یک‌جا درست کردن رنگ باعث می‌شود در طول نقاشی، رنگی ثابت داشته باشید.

۲۵- اگر حرفه‌ای نیستید قبل از شروع، دستگیره‌های در، لولاهای کابینت، پریزهای برق یا چراغ‌ها را باز کنید، هر کدام را داخل کیسه‌های جداگانه قرار دهید و برچسب بزنید. روی برچسب اسم و جای آن‌ها را بنویسید.

۲۶- لباس‌ها را داخل پارچه تمیز قرار دهید و از پاشیده شدن رنگ روی آن‌ها جلوگیری کنید.

۲۷- کجا را رنگ نکنیم: متخصصین میگویند که زمان با ارزش خود را با رنگ کردن موارد زیر تلف نکنید:

– وان و دستشویی: رنگ کردن این سطوح به رنگهایی نیاز دارد که حاوی مواد سمی بوده و از آنجایی که کاری بسیار تخصصی نیز هست، بهتر است آن را به کاردان بسپارید.
– پیشخوان آشپزخانه: رنگهای موجود در بازار برای نقاشی روی پیشخوان مناسب نیستند و استانداردهای لازم برای سلامت و بهداشت مواد غذایی سازگاری ندارند. از طرفی این رنگها در مقابل حرارت، خراشیدگی و رطوبت مقاوم نیستند.
– کاشیهای سرامیک در محل مرطوب: آب موجب از بین رفتن رنگ میشود. حتی اگر از آستر و بتونه هم استفاده کنید، ملاط سرامیک رنگ را از زیر نمناک کرده و تمام زحمت شما را به هدر میدهد.

برگرفته ازسایت آی کمک-بزرگترین راهنمای خانه و خانه داری در ایران

* * * * *

نقاشی ساختمان-نقاشی ساختمون-نقاشی خانه-نقاشی ساختمان-نقاشی روغنی ساختمان –دفتر خدمات ساختمان نقاشی – نقاشی ساختمان دکورنگ-نقاشی ساختمان -نقاشی روغنی خانه-نقاشی ساختمان دکورنگ– نقاشی خانه- نقاشی ساختمون- نقاشی مولتی کار – نقاشی ساختمان-نقاشی پلاستیک ساختمان – نقاشی ساختمان – نقاشی روغنی پلاستیک ساختمان –نقاشی ساختمان – نقاشی روغنی ساختمان – نقاشی ساختمان -نقاشی خانه-نقاشی خونه-نقاشی مسکن-نقاشی ساختمان-نقاشی ساختمون-نقاشی آپارتمان-نقاشی دیوار- نقاشی سقف-نقاشی اتاق-نقاشی اتاق خواب-نقاشی منزل-نقاشی مغازه-نقاشی اتاق کودک-نقاشی دفتر کار -نقاشی اداره-نقاشی مناسب-نقاشی ارزان-نقاشی فوری- -نقاشی نمای ساختمان-نقاشی منزل-نقاشی ساختمان-خدمات ساختمانی – نقاشی ساختمان – رنگ روغنی نقاشی ساختمان – نقاشی ساختمان –– نقاشی ساختمون – نقاشی روغنی ساختمان – قیمت نقاشی ساختمان –نقاشی پلاستیک ساختمان – نقاشی ساختمان – نقاشی ساختمان – نقاشی خونه – نقاشی خانه – نقاشی آپارتمان – نقاشی ساختمان- سایت نقاشی ساختمان ۱ – سایت نقاشی ساختمان ۲ – نقاشی ساختمان – نقاشی ساختمان-مولتی کالر– بلکا پتینه–کنیتکس-پارکت-ارزان – فوری-سنگ آنتیک –کابینت-گچ بری – نقاشی ساختمان – نقاشی ساختمون-نقاشی خانه –نقاشی ساختمان

رنگ امیزی کفپوش، گچ بری و دیوار

۱-گچ بری: قبل از اینکه دست به کار نقاشی قرنیزها و لبه‌های تزئینی بالای دیوار بزنید، ابتدا تمام ریختگیها، شکافها و فواصل بین این قسمت و دیوار را بابتونه پر کنید. قبل از رنگ کردن دیوار ابتدا این حاشیه‌ها را رنگ کنید. اگرابتدا دیوارها را رنگ کرده‌اید، برای جلوگیری از شره کردن رنگ لبه‌های تزئینی بین دیوار و سقف یا قرنیزها، رنگ دیوار را در قسمت مماس با این لبه‌ها با چسب نواری مخصوص بپوشانید.

قلم موی ۷ سانتی با لبه زاویه دار بهترین انتخاب برای رنگ کردن پنجره و لبههای ظریف است. هیرش توصیه میکند که برای رنگ کردن قرنیز از غلتک رنگ ۱۰ سانتیمتری استفاده کنید و سپس لبه‌ها و شیارهای آنرا با قلم مو رنگ کنید. بخشهای افقی قرنیز را با ضربه‌های افقی قلم مو و بخشهای عمودی را با ضربه‌های عمودی رنگ کنید و هر قسمت از گچ بریها و قرنیز را از پایین به بالا نقاشی نمایید.
۲- کف: برای رنگ کردن کف چوبی، باید سطح مورد نظر را کاملا تمیز نموده و سمباده بکشید و تمام ترکها را با بتونه چوب پر کنید. سپس یک آستری روغنی به آن بزنید. پس از خشک شدن آستر میتوانید رنگ اصلی را نیز روغنی یا پلاستیک انتخاب کنید. برای محلهای پر رفت و آمد، رنگهای اپوکسی و پلیمری انتخاب مناسبی هستند. ورنی مخصوص کف نیز میتواند بر دوام رنگ بیافزاید. اگر ورنی با پایه آب انتخاب کنید بهتر است زیرا ورنیهای روغنی به مرور زمان زرد رنگ میشوند.

برای پوشش دادن سطوح بزرگی از کف، از غلتکهایی با دسته بلند استفاده کنید البته برای سطوح کوچک، میتوانید از قلم مو نیز استفاده کنید. نکته بسیار مهم این است که هنگام نقاشی کف، حتما کار را از جایی آغاز و به جایی تمام کنید که راه خروجتان از اتاق مسدود نشده باشد، از یک کنج شروع کنید و به سمت درب خروج حرکت کنید تا برای خارج شدن روی رنگ راه نروید!

برای رنگ کردن کف بتنی، شما به یک آستری هیدرودینامیک نیاز دارید. این پلیمر خاص پلاستیکی با آب موجود در بتن و آهک موجود در سیمان پورتلند واکنش نشان داده و سطح آن را مسدود میکند تا رطوبت از رنگ دور بماند. پس از این آستر، میتوانید از رنگ مخصوص کف استفاده کنید.

رنگ کردن کفپوشهای وینیل چندان دوام ندارد و توصیه نمیشود. مگر اینکه بخواهید برای مناسبتی خاص، تنها چند روزی از آن استفاده کنید.

– دیوارها: قبل از نقاشی دیوار، سطح آن را با محلول‌تری سدیوم فسفات TSP بشویید و ترکها و سوراخهای آنرا با بتونه بگیرید. اگر محل مورد نظر شما نوساز است و دیوارها تا کنون رنگ نشده‌اند، بهتر است قبل از نقاشی باید دیوارها را با روغن بزرک آغشته کنید. برای دیوارهای قدیمی و گچی یک آستری برای پوشاندن لکه‌های نم و اثر مداد رنگی و مانند آن لازم است. هرچند دیوارهای ساده و نسبتا تمیز با یک دست رنگ هم خوب به نظر میرسند، اما بر وسوسه تنبلی غلبه کنید و به جای اینکه یک دست رنگ غلیظ به دیوار بزنید، برای دو یا سه دست رنگ آماده شوید.

اگر دیوارها کاغذ دیواری دارند، قبل از نقاشی کاغذها را بکنید. اگر زمان کافی برای اینکار در اختیار ندارید یا کاغذها به سادگی کنده نمیشوند، یک دست آستر با رنگ روغنی به آن‌ها بزنید. رنگ پلاستیک برای اینکار به هیچ وجهمناسب نیست زیرا آب موجود در آن کاغذها را نمناک کرده و موجب تشکیل حبابهای هوا در رنگ و برآمدگی لبه‌های کاغذ میشود.

* * * * *

اگر شما از جمله افرادی هستید که علاقه دارند به طور مستقیم در بخشی از امور مربوط به تزئین و چیدمان منزل شرکت کنند، بد نیست کار را از نقاشی دیوارها یا هر سطح قابل رنگ شدن دیگر شروع کنید.

حسن این کار در این است که رنگ نه تنها می‌تواند با هزینه کمترجلوه بسیاریبه مبلمان قدیمی ببخشد، بلکه می‌توانید اگر کار برایتان مشکل بود، در جاییخراب شد یا به هر دلیل دیگر از ادامه آن دست کشیده یا از درست انجام دادنکار ناتوان شدید، از نقاشان حرفه‌ای کمک بگیرید و خیالتان راحت باشد کههزینه آن- یا ضرر دوباره کاری- به‌اندازه امور دیگر دکوراسیون بالا نخواهدبود. فقط فراموش نکنید که رنگ خوب و یکنواخت مخلوط شده باشد، غلظت آن کافی بوده و در هر مرتبه رنگ آمیزی، جهت حرکت قلم مو یا غلتک باید یکسان باشد نه اینکه یک قلم از بالا به پایین و قلم بعدی از چپ به راست حرکت کند. برای پوشش بهتر، یک دست رنگ از یک جهت و دست بعدی عمود بر آن اجرا میشود.

شروع فصل گرما بهترین زمان برای رنگ کردن دیوارهای خانه و تغییر دکوراسیون منزل است، چرا که شما می‌توانید در و پنجره‌ها را باز بگذارید تا رنگ هرچه سریعتر خشک شود. در این مقاله رنگ کردن گام به گام دیوارها را به شما آموزش می‌دهیم وتا پایان کار در کنارتان هستیم.

انتخاب پرداخت (لایه بیرونی رنگ)

اول پرداختی را که می‌خواهید انتخاب کنید. پرداخت تخت و مسطح برای دیوارها از همه رایجتر است. با این حال، برخی افراد پرداخت براق یا پوست تخم مرغی را ترجیح می‌دهند. پرداخت نیمه براق معمولا روی trim کار می‌شود. رنگهای درخشانتر برای آشپزخانه و حمام مناسبند زیرا به آسانی تمیز می‌شوند، اما با این حال این رنگها هر imperfection روی دیوار را به راحتی نشان می‌دهند. با هر پرداختی، به‌اندازه کافی زمان بگذارید تا کار تکمیل بشود، برای یک اتاق متوسط تقریبا چهار روز زمان با احتساب زمان خشک شدن، لازم است.

رنگ را به آرامی خالی کنید

یک جعبه مقوایی را پهن و صاف کرده و آن را زیر قوطی رنگ بگذارید تا رنگ روی کف اتاق نریزد. با یک تکه چوب، رنگ را به هم بزنید و بعد مقداری از آن را در یک ظرف پلاستیکی کوچکتر بریزید به طوری که تا نصف ظرف پر بشود.

فرو بردن قلم مو در رنگ

قلم مو را حدود ۵ سانتیمتر در رنگ فرو کنید. سپس آن را به کنار قوطی رنگ بزنید تا رنگ اضافی نماند. این کار سبب می‌شود که رنگ چکه نکند.

شروع

بخشی از یک گوشه یا حاشیه را با استفاده از قلم موی کج ۵ سانتیمتری رنگ بزنید. برای جلوگیری از ایجاد رگه در موقع خشک شدن، فقط بخش‌های کوچک حدود ۱ متر را هر بار انتخاب کنید.

استفاده از غلطک

مقداری رنگ را درون مخزن غلطک بریزید. یک طرف غلطک را فرو ببرید، سپس آن را جلو و عقب ببرید تا کاملا رنگ را به خود بگیرد ولی چکه نکند. یک ناحیه V شکل حدود ۶۰ سانتیمتری را روی دیوار بدون بلند کردن غلطک، رنگ بزنید. این ناحیه را با حرکت‌های عمودی محکم پر کنید. این کار باعث می‌شود که همه جا به طور یکسان رنگ بخورد. این کار را از بالا به پایین تکرار کنید تا همه دیوار کامل بشود.

رنگ زدن درب

همه قطعات و ابزارهای متصل به در را از آن جدا کنید. سپس سطح را سنباده زده و به آن بتونه بزنید. با یک غلطک بزرگ ۷۵ سانتیمتری، قسمتی از در را رنگ بزنید و سپس بلافاصله با قلم مویی بزرگ بر روی آن بکشید. به همین ترتیب ادامه بدهید تا تمام بدنه در را رنگ بزنید. سپس به چارچوب در بپردازید.

رنگ زدن حاشیه‌ها و ستون ها

یک شب صبر کنید تا رنگ دیوارها کاملا خشک بشود. مطابق شکل نوار چسب دار مخصوص را بالای حاشیه قرار بدهید تا رنگ پخش نشود. حالا با یک قلم موی ۵ سانتیمتری حاشیه را رنگ بزنید.

رنگ کردن پنجره ها

با یک قلم موی ۵/۲ سانتیمتری ناحیه‌های وسط و با یک قلم موی ۵ سانتیمتری، کناره‌های چهارچوب را رنگ بزنید.

پاک کردن رنگهای اضافی

برای پاک کردن رنگ‌های اضافی که به زیر چسب تراوش کرده، یک تیغ صورت تراشی را با مایع شیشه پاک کن لیز کنید، و با آن به آرامی تکه‌های اضافی رنگ را ببرید و پاک کنید.

نگهداری رنگ اضافی باقیمانده

رنگ‌های باقیمانده را در یک ظرف پلاستیکی بریزید و در آن را محکم ببندید. اگر در ظرف باز بماند، رنگ خشک خواهد شد. روی هر ظرف برچسبی بزنید که معین کننده اتاقی باشد که در آن به کار رفته است و آن‌ها را در جایی مشخص برای استفاده‌های بعدی قرار بدهید.

شستن قلم موها

هر یک از قلم موها را زیر جریان آب نیمگرم بگیرید. بعد کمی مایع ظرفشویی به آن‌ها بزنید و دوباره بشویید. با یک فرچه یا شانه فلزی قطره‌های خشک شده رنگ را از قلم مو جدا کنید. قلم موهای شسته شده را در دستمال کاغذی هوله‌ای بپیچید و به صورت افقی در گوشه‌ای بگذارید تا خشک بشوند. در اینجا به شرح تکنیکهای ریز در هنگام نقاشی انواع سطوح مختلف خواهیم پرداخت:

نقاشی کابینت، سقف و آجر:

ه گفته متخصصین نقاشی و دکوراسیون منزل، هر سطحی قابل رنگ شدن است، اما، نکته بسیار مهم این است که برای این کار باید با صبر و حوصله سطح مورد نظر را برای رنگ آمیزی آماده کرد. در اینجا دو نقاش و دکوراتور با تجربه به نامهای دانیل هیرش (Danielle Hirsch) و برایان سانتوس (Brian Santos) تجربیات خود را در اختیار ما گذاشته‌اند:

۱- سقف: بهترین کار این است که کار نقاشی سقف را قبل از رنگ آمیزی دیوارها انجام دهید. سانتوس برای این کار به جای قلم مو از غلتک رنگ با دسته قابل تنظیم استفاده میکند (که اکنون در فروشگاههای رنگ و ابزار ایران نیز موجود است) و دو دست رنگ به سقف میزند که دست اول در جهت تابش نور منبع اصلی نور اتاق –مانند پنجره- و دست دوم عمود بر جهت این نور است (با قلم مو نیز جهت رنگ آمیزی باید به همین صورت باشد) . عده‌ای از تولید کنندگان رنگ، رنگ سفید را با ترکیبی تولید می‌کنند که هنگام نقاشی صورتی یا آبی است اما پس از خشک شدن سفید میشود. این رنگها به خصوص برای نقاشان تازه کار بسیار کارآمد هستند زیرا به آن‌ها کمک میکنند تا در زمان نقاشی یک سطح سفید، کاملا از پوشیده شدن تمام سطح از رنگ مطمئن شوند.

به گفته سانتوس اگر سقف منزل شما دارای بافت است، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد رنگ بیشتری نیاز خواهید داشت. او پیشنهاد می‌کند که برای چنین سقفی از غلتک ابری استفاده کنید تا پوشش یکنواخت‌تری داشته باشید. “به این ترتیب شما با صرف انرژی کمتر، رنگ بیشتری به سطح مورد نظر خواهید زد. ”

۲- دربها: هرچند بیشتر معمول است که قبل از رنگ آمیزی یک درب، آن را از چهارچوب خارج کنند، اما به گفته سانتوس می‌توان آن را در جای خود هم رنگ کرد. به این ترتیب شما می‌توانید تمام اطراف آن را یکباره رنگ کنید و نیازی به نصب مجدد آن هم نخواهد بود. اما قبل از شروع کار باید دستگیره‌ها و قسمتهای فلزی دیگر مانند ذره بین، جای کلید و. . را از درب جدا کنید و لولاها را با یک ماده مناسب مانند دو-سه لایه چسب میسکیت (چسبی با پایه آمونیاک که با قلم موی نقاشی روی محل مورد نظر مالیده شده، پس از خشک شدن حالت لاستیکی پیدا کرده و می‌توان آنرا پس از اتمام کار به راحتی از محل جدا نمود) بپوشانید. سپس از یک بتونه و آستری با پایه روغنی استفاده کنید تا رویه اولیه درب را کاملا بپوشاند، سپس حداقل دو دست رنگ براق یا نیمه براق به درب بزنید.

۳- کابینت: به گفته هیرش هنگام رنگامیزی کابینت “مقدمات کار، بیش از هر چیز اهمیت دارد”. ابتدا دربها و کشوها و و ابزار یراقهای دیگر داخل کابینت مانند سبدهای سیمی را بیرون بیاورید و سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کنید. نوع رنگ آستری که به کار میبرید، به این بستگی دارد که جنس کابینت شما از چوب باشد یا لمینت.

اگر کابینتها قبلا رنگ شده باشند باید ببینید که این رنگ چه بوده است. اهمیت این نکته در این است که اگر رنگ نهایی قبلی دارای پایه روغنی بوده، اکنون برای بتونه کاری و آستری آن هم باید رنگ روغنی به کار ببرید.

پس از زدن رنگ آستری مناسب، دو یا سه دست از رنگ مورد نظر خود را به سطوح بزنید تا مطمئن شوید که رنگ کابینتها در مقابل استفاده هر روزه دوام خواهد یافت. طبعا هرچه تعداد لایه‌های رنگ بیشتر باشد، دوام آن هم بیشتر خواهد شد. به گفته هیرش ” یک لایه رنگ پس از خشک شدن تنها به ضخامت یک دستمال کاغذی خواهد بود”. سانتوس پیشنهاد می‌کند که برای نتیجه بهتر، رنگ را با غلتک ابری به کابینت بزنید، سپس با یک قلم مو رنگ را پخش کرده و لایه‌ای یکنواخت ایجاد کنید.

مواد افزودنی دکوراتیو که به تازگی به رنگها اضافه می‌شوند نیز می‌توانند امکانات جالبی برای شما ایجاد کنند. برای مثال افزودن ماده‌ای که موجب ترک خوردن رنگ میشود به رنگ قرمز و زدن لایه نهایی قرمز بر روی رنگ پایهخاکستری، جلوه زیبایی ایجاد می‌کند زیرا ترکهای ایجاد شده در رنگ قرمز موجب میشوند تا رنگ خاکستری زیری نمایان شده و کابینتهای قدیمی جلوه تازه‌ای پیدا کنند.

۴- دیواره آجری دور شومینه: ابتدا باید آجرها را کاملا تمیز کنید. برای این کار از یک برس سیمی و یک ماده شوینده بدون کف دارای‌تری سودیوم فسفات (TSP) استفاده کنید تا دوده‌ها و تیرگیها به خوبی پاک شوند. سانتوس توصیه می‌کند که پس از این تمیزکاری کامل، دست نگه دارید و شومینه را یک مرتبه دیگر از نظر بگذرانید. شاید تنها چیزی که برای زیبا شدن نیاز داشته، تمیز شدن بوده است و شما دیگر تمایلی به رنگ کردن آن نداشته باشید.

در غیر این صورت، پس از اینکه آجرها تمیز و خشک شدند، یک دست رنگ آستری به آن‌ها بزنید. هیرش رنگ آستری با مواد پوشاننده لکه را توصیه می‌کند تا هر لکه دوده را نیز بپوشاند. هنگام انتخاب رنگ توجه کنید که هر چقدر براقی رنگ بیشتر باشد، بیشتر در مقابل دوده مقاومت می‌کند. سانتوس رنگهای پر جلا یا نیمه براق را توصیه میکند. برای رنگامیزی قطعات فلزی میتوانید از رنگهای مقاوم در برایبر حرارت نیز استفاده کنید. امافراموش نکنید که به هیچ وجه داخل شومینه را رنگ نکنید.

یتواند با هزینه کمترجلوه بسیاری به مبلمان قدیمی ببخشد، بلکه می‌توانید اگر کار برایتان مشکل بود، در جایی خراب شد یا به هر دلیل دیگر از ادامه آن دست کشیده یا از درست انجام دادن کار ناتوان شدید، از نقاشان حرفه‌ای کمکبگیرید و خیالتان راحت باشد که هزینه آن یا ضرر دوباره کاری به‌اندازه اموردیگر دکوراسیون بالا نخواهد بود. فقط فراموش نکنید که رنگ خوب و یکنواخت مخلوط شده باشد، غلظت آن کافی بوده و در هر مرتبه رنگ آمیزی، جهت حرکت قلم مو یا غلتک باید یکسان باشد نه اینکه یک قلم از بالا به پایین و قلم بعدی از چپ به راست حرکت کند. برای پوشش بهتر، یک دست رنگ از یک جهت و دست بعدی عمود بر آن اجرا میشود.

مبلمان: برای اثاثیه چوبی پرداخت شده، از یک بتونه و آستری با پایه روغنی استفاده کنید. برای رنگ اصلی، رنگهای روغنی روکش مقاومتری خواهند بود و به گفته هیرش (Hirsch) “اگر این سطح جایی است که شما کیف و کلیدتان را بر روی آن پرتاب میکنید، حتما از رنگ روغنی استفاده کنید. ” اگر میخواهید بافت چوب از نظر پنهان نشود، تنها از رنگهای شفاف براق یا مات استفاده کنید.

اگر قصد دارید وسیله ای- مانند صندلیهای حصیری- را فوری و در کوتاه‌ترینزمان رنگ کرده یا جلا دهید، از رنگهای اسپری استفاده کنید. برای مبلمان ووسایل پلاستیکی، رنگهای اسپری مخصوص پلاستیک بکار ببرید و برای لوازم واشیاء فلزی، حتما از اسپری حاوی مواد ضد زنگ استفاده کنید.