مقایسه رنگ روغنی با رنگ پلاستیک
در این مقاله سعی داریم تا مقایسه‌ای بر دو نوع رنگ محبوب در بازار ایران یعنی رنگ روغنی با رنگ اکریلیک بیاندازیم.

تفاوت رنگ روغنی با اکرلیک؟
مقایسه رنگ‌های روغنی که قدمت تاریخی بیشتری دارند در دید کلی قابلیت شستشوی بیشتری نسبت به رنگ اکریلیک دارند اما ایجاد سرب می‌کنند. سرب به مقدار کم تا مدتی می‏تواند بدون ایجاد عارضه‏ای در بدن باقی بماند ولی با بالا رفتن تدریجی غلظت آن در نسوج بدن، نشانه‏‌های اولیه مسمومیت به شکل احساس ضعف و خستگی، درد شکم و اسهال، تحریک پذیری و عصبانیت، ‏اختلال در یادگیری، سردرد و اضطراب و بدخوابی و کم خونی ظاهر می‏شود.

‏هرچه رنگ دیوار قدیمی‏تر باشد، احتمال وجود سرب در رنگ آن بیشتر است. رنگهای اکریلیک که پایه آب هستند بدون بو و فاقد سرب هستندو زمان خشک شدن سریعی دارند و در هنگام خشک شدن چون حلال اب است موجب مسومیت نمی‌شود.

رنگهای روغنی به مرور زمان زرد می‌شوند و تغییر رنگ می‌دهند اما رنگهای اکریلیک همیشه ثابت و بدون تغییر می‌مانند. زمان خشک شدن رنگهای اکریلیک حدود یک ساعت می‌باشد اما رنگهای روغنی یک روز طول می‌کشند تا خشک شوند. رنگهای اکریلیک بوی مناسب‌تری و قابل تحملی نسبت به روغنی دارند. همچنین هزینه رنگ‌های روغنی بیشتر است.

مقایسه رنگ‌های اکریلیک از لحاظ روانشناسی رنگ‌ها دارای نشاط و شادابی بیشتری نسبت به رنگهای روغنی هستند. شرکت رنگ و کاغذ دیواری نیلی با استفاده از سیستم تینت (ترکیب) رنگ کامپیوتری اجرای این رنگها را ساده‌تر کرده و با استفاده از 16000طیف رنگی کالیته‌های متفاوت دامنه رنگی را بالا برده و تنوع بیشتری را برای مشتریان فراهم می‌کند.

در طی بخش‌های ذکر شده در بالا سعی کردیم تا به شکلی دقیق و کاملا عادلانه این دو رنگ محبوب در بازار ایران را با یک دیگر مقایسه کنیم و امیدواریم این راهنمایی توانسته باشد برای شما مفید واقع شود.