* استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون و رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان با این رنگ و معنی و مفهوم و تاثیرات روانی آن
رنگ آبی جزو خانواده رنگ های سرد می باشد . در صورت استفاده در رنگ آمیزی و دکوراسیون داخلی ، حس راحتی و خنکی ایجاد می کند.

رنگ آبی از رنگ های اصلی می باشد . برای ساختن تنهای مختلف رنگ آبی می توانید رنگ های دیگر به داخل آن اضافه کنید. مثلا آبی روشن را می توان با اضافه نمودن رنگ سفید به آبی ، تن های روشن رنگ آبی را بوجود آورد.

دکوراسیون رنگ آبی

اینکه دکوراسیون خانه در جهت برآورده شدن ذوق و خواسته خودتان انجام شود . حق طبیعی شماست. لیکن در زماندکوراسیون بعضی نکات است که دانستن آنها لازم بوده و بکارگیری آنها در دکوراسیون ، شما را از نتیجه کار بسیار راضی خواهد ساخت.
به عنوان مثال : آخرین روش ها و ترفند ها چیست.؟ کدام لوازم و نحوه استفاده از آنها در دکوراسیون، مبل ها چطور انتخاب شود؟ اینها نمونه های از نکات ریز در دکوراسیونمی تواند باشد. در زمان اجرای دکوراسیون یکی از آیتم های که لازم است به آن اهمیت بدهید انتخاب رنگ می باشد. ما در اینجا در باره رنگ آبی و مفهوم آن در دکوراسیون خانه بحث خواهیم کرد.

دکوراسیون رنگ آبی نیز از قواعد کلی دکوراسیون پیروی می کند.

دکوراسیون رنگ آبی

دکوراسیون رنگ آبی

روانشناسی رنگ آبی

مفهوم رنگ آبی و استفاده آن در دکوراسیون ، رنگ آمیزی و تزئینات داخلی :
• رنگ آبی رنگ دریا و آسمان است.
• استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون داخلی ، حس و تاثیر خنکی و راحتی می دهد.
• رنگ آبی عمق ، عظمت و ثبات را ارتباط می دهد.
• از نظر روانشناسی رنگ ، رنگ آبی نمادی از وفاداری ، حکمت ، اعتماد به نفس ، هوش ، واقعیت و بهشت می باشد.
• این رنگ برای ذهن و بدن بسیار مفید می باشد.
• رنگ آبی متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کند کرده و و آرام می کند و حس آرامبخش و تسکین دهنده ای خلق می کند.
• رنگ آبی از استرس جلو گیری می کند.
• از نظر رو انشناسی رنگ آبی ، این رنگ تداعی کننده تمییزی است.
• بطورکلی نقاشی ساختمان با رنگ آبی برای محیط های غذاخوری مناسب نمی باشد. چونکه رنگ آبی خصوصیت کم کردن اشتها را دارد.
• از روانشناسی رنگ آبی ، این رنگ را در مکان های که می خواهیم استرس را کم کنیم و برای ایجاد راحتی و رلکسی می توان استفاده نمود.
• استفاده ازفام ها تند رنگ آبی در نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی داخلی ، تنبلی و مالیخولیا ایجاد کرده ، روحیه را تضعیف کرده و دلتنگی و اندو ایجاد می نماید.فام های روشن آن فضا ی فراخ و روشنی ایجاد می کند

دکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبی

خواص رنگ آبی

رنگ آبی در روی زمین یکی از رنگ های است که بیشتر با آن برخورد می کنیم .آسمان و دریا بهترین نمونه آن است .رنگ آبی آسمان و دریا ، آزادی و صلح و جاودانگی را بیان می کند.رنگ آبی یک رنگ پایدار و با ثبات بوده و چشم را خسته نمی کند ،لذا با توجه به خواص رنگ آبی ، آن را بیشتر برای پس زمینه می توان استفاده نمود از خواص رنگ آبیمی توان به انسان راحتی و آرامش می دهد. از نظر رو انشناسی رنگ آبی ، کسانی که رنگ آبی را دوست دارند عموما انسانهای ساکت ، با نظم، دارای اعتبار ، وفادار ، صلح آمیز و درونگرا محسوب می شوند. تاثیرات آرامبخشی آن بر روی انسان را می توان ازخواص رنگ آبینام برد.

دکوراسیون رنگ آبی

دراطاق با دیوارهای به رنگ آبی برای کم کردن سردی رنگ آبی و متعادل ساختن فضا . می توانید در دکوراسیون از رنگ زرد یا رنگ نارنجی یا رنگ قرمز به مقدار اندک استفاده کرد

دکوراسیون رنگ آبی

نقاشی ساختمان

با توجه به خواص رنگ آبی که در قسمت های قبلی توضیح داده شد. و با در نظر گرفتن خواص مثبت آن برای بعضی محیطها .
از این رو نقاشی ساختمان با رنگ آبی در برخی مدارس مرسوم انجام می گردد. برای مکان های استراحت و اتاق خواب نیز مناسب می باشد از این رو استفاده از رنگ آبیدر نقاشی ساختمان خیلی مواقع به چشم می خورد. به دلیل خواص آرامبخشی آن برای محل کار مناسب نمی باشد. لذا در زمان نقاشی ساختمان کمتر نقاش ساختمان با تجربه ، پیشنهاد رنگ آبی را برای تمام سطوح یک دفتر کار می دهد یعنی ممکن است برای یک اطاق یا یک دیوار استفاده شود ولی برای اجرای کامل نقاشی ساختمان یک محل کار ، رنگ آبی به عنوان یک رنگ غالب کمترانتخاب می گردد. رنگ آبی به چشم و اعصاب راحتی می بخشد. برای ناراحتی های چشمی ، اعصاب ، استرس ، سردرد و میگرن تاثیرات درمانی دارد لذا استفاده ازرنگ آبی در مراکز درمانی مربوطه می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. همچنین رنگ آبی برای درمان گلودرد ، گواتر ، ناراحتی های گلوئی مفید واقع می شود.

رنگ آبی برای درمان بیماریهای مانند سرخک ، سیاه سرفه در کودکان نیز موثر می باشد. ولذا در کودکانی که دارای ناراحتی های فوق می باشند استفاده از دکوراسیون به رنگ آبی در اطاق شان می تواند برای بهبودشان کمک نماید.

دکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبی

نقاش ساختمان

رنگ آبی یا دکوراسیون به رنگ آبی برای تسکین و آرامبخشی کودکانی که تازه دندان در میارند کمک می کند.با خصوصیت آرامبخشی و کاهش جریان خون ، فشار خون را پایین می آورد. با این خصوصیاتش در فشار خون بالا و در بیمارا ن با تب و درجه حرارت بالا مفید می باشد. شاید همه این خصوصیات رنگ ها را یک نقاش ساختماننداند و لذا شما خودتون قبل از انتخاب رنگ می توانید در مورد روانشناسی رنگ ها نیز اطلاعات مفید به دست بیاورید ولی شاید از یک نقاش ساختمان با تجربه در موردرنگ ها ، ی ئ آنها ، و تطابق هر رنگ با رنگ های دیگر بتوانید اطلاعاتی بگیرید. و اطلاعات خودتون را که درباره دکوراسیون – نقاشی طرنگ از این سایت و یا سایت های مشابه بدست آورده اید در کنار اطلاعات نقاش ساختمانبه کار بگیرید تا بتوانید مناسب ترین رنگ یا کاغذ دیواریرااز نظر تناسب با رنگ لوازم منزلتان انتخاب نمایید

دکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبی

رنگ ساختمان

رنگ آبی بدلیل آنکه یک رنگ نرم ولطیفی محسوب نبوده و یا تن های تند این رنگ ، می تواند در مدت زمان طولانی برای انسان ایجاد پریشانی نماید. رنگ آبی روشن ، یادآور یخ بود و می تواند احساس سردی و تنهایی را در انسان قوت بخشد. لذا وقتی صحبت از رنگ ساختمان و رنگ آبیمی شود حتما اینطور تعبیر نشود که نیاز است حتما همه قسمتهای داخل خانه به رنگ آبی باید رنگ شود بلکه با توجه به شرایط دکوراسیون ، شما می توانید قسمتهای را به رنگ آبی رنگ آمیزی کرده و بقیه قسمتها را با رنگ ساختمان متناسب نقاشی کنید. این تناسب از نظر هارمونیک و دکوراسیون مد نظر است. در انتخاب رنگ داخل ساختمان، رنگ لوازم بزرگی که تعویض و یا تغییر آنها برایتان مشکل است و یا در نظر ندارید آنها را عوض کنید ، را باید در نظر بگیرید و تجسم کنید که آنها را بعد از اتمام نقاشی ساختمان در کدام قسمت خانه قرار خواهیدداد و حال رنگ های دیوارها را چه با رنگ ساختمانو یا اجرای کاغذ دیواری می بایست متناسب با آنها تغییر داد .
رنگ آبی می تواند باعث افزایش احساس عدم اعتماد و احساس نا امنی ، رمانتیکی و احساسی بودن بیش از اندازه و تنبلی باشد.و بنابراین رنگ آبی مناسب برای مردهای بدبین نمی باشد.

دکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبی

برای تهیه رنگ آبی جهت استفاده در ساختمان می توان بهفروشگاه های رنگ ساختمان مراجعه نمود و ماده رنگ آبیرا که تقریبا آبی نسبتا تند( تن سیر رنگ آبی ) می باشد تهیه نمود . بدیهی است با استفاده ار نگ های دیگر می توان تن های متنوعی از رنگ آبی را بدست آورد . این کار زیاد سخت نبوده و بدون نیاز به نقاش ساختمان نیز ، می توانید با اضافه نمودن مثلا رنگ سفید تن روشن رنگ آبیو یا رنگ سیاه تن سیر رنگ آبی را درست کرد البته یادتان باشد که اول در یک ظرف کوچک ، نمونه رنگ خود را درست کرده و در یک سطح کوچکی که در یک محیط روشنی قرار گرفته امتحان کنید ، و در صورت تائید شدن می تو.انید بقیه رنگ را نیز بسازید البته احتیاط نمائید کم کم رنگ دیگر اضافه نمائید تا بارنگ نمونه شما نزدیک و منطبق شود.

دکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبی

رنگ ساختمانی

برای بدست آوردن تن های خاص از رنگ های ساختمانیدو را پیش رو دارین : اول اینکه آن رنگ و تن رنگ مورد نظر را همان طور که در بالا توضیح دادیم و با استفاده از ماده رنگ های دیگر درست نمائید که معمولا نقاش ساختمان این شیوه را به کار می بندد چون او می داند که بیشتر مواقع تن های روشن رنگ ها در نقاشی ساختمانمورد استفاده قرارمی گیرد. لذا ماده رنگ های مانند رنگ قرمز ،رنگ آبی ، رنگ زرد که تن های سیر می باشند را در اندازه های خیلی کم از فروشگاه های رنگ ساختمانی می گیر د و بقیه را رنگ سفید خالص خریداریم می کند . حال با توجه به نیاز در هر پروزه و برای ساختن رنگ مورد نظر خود، به رنگ سفید از آن ماده رنگ ها به تدریج و به مقدار کم اضافه می کند تا رنگ مورد نظر حاصل شود.در این حالت در هر پروز اگر هم رنگ ، اضافه مونده باشه از رنگسفید یا رنگهای روشن دیگر مانده است که به راحتی در پروزه ای دیگر قابل استفاده است ولی اگر رنگ سیر بیشتر می گرفت احتمال اینکه مدت ها نتواند آن را در پروژه ها بطور کامل استفاده کند زیاد است و ماندن مدت زمان زیادرنگ می تواند منجر به خشک شدن و یا فاسد شدن آن شود.

دکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبی

دراینجا لازم به یادآوری است که برای جلوگیری از خشک شدن سریع رنگی که درب قوطی آن باز شده ، یا ته ماندهرنگمصرفی قبلی می باشد بهتر است کمی از حلال رنگمورد نظر را بر روی رنگ اضافه نمائید به حدی که تمام سطح رنگ را پوشش دهد ، و حال بدون اینکه رنگ را به هم بزنید می توانید درب قوطی را محکم ببندیید.

و اما راه دوم جهت تهیه تن رنگ مورد نظر مثلا یک تن خاصی از رنگ آبی : می توان به سایت یکی از کارخانه جات رنگ سازی رنگهای ساختمانی رجوع نموده و از روی کاتالوگ رنگ ساختمانی آن کارخانه، تن رنگ مورد نظر را پیدا کرده و شماره یا کد رنگ را یاد داشت نمائید حال به نزدیک ترین نمایندگی و فروشگاه رنگ ساختمانی مورد نظر مراجعه کرده و رنگ با کد خاص را درخواست کنید. البته در فروشگاههای رنگ ساختمانی عمولا کاتالوگ از کارخانجات معروف رنگ سازی هم موجود است. شما از آن نیز می توانید انتخاب کنید. توجه نمائید که هرکارخانه ای تنها تن های خاصی از رنگ ها را تولید می کند و اینطور نیست که تمام تن های تولید شده در یک کارخانه توسط کارخانه دیگر نیز تولید شده باشد.و در کل هیچ کارخانه تمام تن ها را در تمام رنگ ها تولید نمی کند.یعنی مثل حالت اول دستتون در انتخاب تن خاص رنگ مورد نظر باز نیست.

دکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبی

کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ دیواری در کنار نقاشی ساختمان برای بعضی از قسمتهای داخل خانه ، امروزه در بیشتر جاها دیده می شود . البته باید قید کنم هیچ وقت به این فکر نباشید که تمام قسمتهای داخل خانه را کاغذدیواری انجام بدین . و به قول معروف هرچیزی در دکوراسیون بایستی به اندازه و نه بیشتر استفاده گردد درحقیقت در این صورت هست که زیبای دکوراسیون خودش را نشان خواهد داد. لذا اگر بخواهیم استفاده از کاغذ دیواری و تاثیرات آن درکوراسیون را بررسی کنیم به یک مقاله جدا نیاز خواهد بود اما از آنجا که موضوع مقاله ما در مورد رنگ آبی و استفاده از آن دردکوراسیون خانه می باشد لذا لازم دیدیم در موردکاغذ دیواری با طرح ها و نقش های به رنگ آبی و یا کاغذ دیواریزمینه آبی با طرح ها و گل های به رنگ های دیگر و متناسب با دکوراسیون بقیه لوازم ، نمونه های را بیاوریم تکنولوژی تولید کاغذ دیواری نیز همچون سایر متریالها مربوط به ساختمان روز به روز کسترش یافته و طرح های جدید با متریال های جدید به بازار می اید.امروزه کاغذ دیواری های با مناظر طبیعی و با کیفیت بالا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. شما هم می توانید در کنار نقاشی ساختمان یکی از دیوار های سالن یا اطاق خواب را با یکی از مناظر مورد نظر خود کاغذ دیواری اجرا نمائید.و هر وقت به آن منظره نگاه می کنید یک لحظه خود را در آن مکان حس کرده و به آرامش روحی برسید .در زیر نمونه های از کاغذ دیواری با طرح های مختلف که در آنها از رنگ آبی در طرح و یا زمینه استفاده شده، آورده ایم تا شاید برای شما یک الگوی جهت اجرای دکوراسیون با رنگ آبیمنزلتان در آینده باشد.

دکوراسیون رنگ آبیدکوراسیون رنگ آبی