مرحله 1: برای ساختن و ترکیب مواد اولیه بلکا ابتدا با توجه به‌اندازه لگن یا تشت پلاستیکی موجود، مقداری از پودر بلکا را درون آن بریزید تا‌اندازه‌ای که یک سوم لگن پر شود.

مرحله 2: اکنون باید با توجه به پوشش قبلی سطح مورد نظر و میزان سفتی، سختی، چسبندگی، لغزندگی و استقامت آن، مقدار مناسبی آب به پودر بلکا اضافه نمایید. این مرحله بسیار حساس بوده و باید با دقت انجام گیرد. مقدار آب باید حدود 3 الی 5 برابر مقدار پودر بلکا باشد. این حدود را با توجه به سطح دیوار موجود و مهارت خودتان مشخص نمایید.

به عنوان مثال: اگر میخواهید سطحی را بلکا کنید که قبلا از گچ پوشیده شده است، باید بدانید که گچ سطح چسبندگی بالایی دارد، لغزندگی سطح گچی نسبت به سطح آهنی یا چوبی بیشتر و نسبت به سطح سیمانی کمتر است، میزان سفتی سطح گچ متوسط و استقامت آن برای تحمل وزن بلکا بسیار زیاد است. حال با توجه به این توضیحات متوجه می‌شویم که باید خمیر بلکا سطح متوسطی از رقیق بودن را داشته باشد تا به راحتی روی سطح گچی مورد نظر بچسبد. پس میزان 4 برابر پودر بلکا درون لگن پلاستیکی به آن آب اضافی می‌کنیم.

مرحله 3: سپس به مدت 10 الی 15 دقیقه پودر بلکا و آب را با هم مخلوط می‌کنیم تا خمیر بلکا به خوبی شکل گرفته و ورزیده شود. سپس 30 دقیقه صبر کنید تا خمیر بلکا و آب به صورت مولکولی با هم ترکیب شده و چسبندگی لازم را بدست آورد.

مرحله 4: اکنون خمیر بلکا آماده نصب بر روی سطح مورد نظر است.