رنگ های اصلی: آبی – قرمز – زردرنگ های روشن: رنگ اصلی + سفید
رنگ های تیره: رنگ اصلی + سیاه

ترکیب رنگها

قرمز + زرد = نارنجی
آبی + قرمز = بنفش
آبی+ زرد = سبز

سبز + مشکی  =  سبز لجنی
آبی + سفید = آبی آسمانی
قرمز + مشکی(کم) = زرشکی

زرد(کم) + آبی +سفید = فیروزه ای
سبز + آبی   = فیروزه ای پر رنگ
نارنجی +قهوه ای = حنائی

آبی + کمی مشکی = سورمه ای
سفید + سیاه = خاکستری ـ طوسی
قرمز + سفید = صورتی

صورتی روشن + زرد = کرم
سفید +گل ماشی + قرمز = گلبه ای
نارنجی + زرد = پرتغالی

سیاه+ اخرایی = قهوه ای زرد+سفید=لیمویی
بنفش+سیاه=بادمجانی قرمز + پودرالمینیوم=پوست پیازی
مشکی + پودرالمینیوم=نوک مدادی

سفید+زرد+سرمه ای=مغز پسته ای
سفید+ابی+قرمز=یاسی سرمه ای+زردلیمویی=فسفری سبز+مشکی=یشمی
سفید+گل ماشی =کرم استخوانی

مشکی + قرمز +زرد = قهوه ای روشن
سیاه + زرد = قهوه‌ای مایل به سبز
نارنجی + زرد = خردلی

سیاه+ نارنجی = قهوه ای
سفید+ آبی تیره= آبی روشن
قرمز+ بنفش= بنفش مایل به صورتی

زرد+ سفید= لیمویی
قهوه ای+سفید=نسکافه ای

ترکیب رنگ آبی و سبز

ترکیب رنگ زیبا و متناسب یکی از عواملی می باشد که به زیبایی خانه شما می افزاید. آبی پررنگ و سبز دو رنگی هستند که در با هم فوق العاده به نظر می آیند و می توانند به روش های گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.

ترکیب رنگ آبی و سبز هم روشن به نظر می رسد و هم جذاب. جاهایی که می توانید این ترکیب رنگ را استفاده نمایید اتاق کودک، اتاق نشیمن و آشپزخانه می باشد. رنگ های آبی و سبزی که انتخاب می کنید باید در کنار هم زیبا به نظر برسند و به اصطلاح به هم بیایند. مورد دیگری که باید راجع به آن فکر کنید انتخاب رنگ دیگریست که می تواند با آبی و سبز استفاده شود. اغلب اوقات رنگ سوم رنگ سفید است که در چارچوب در و پنجره به کار می رود و باعث می شود ویژگی های معماری اتاق مشخص تر شوند.

آبی و سبزی را انتخاب نمایید که با هم هارمونی داشته باشند و زیبا به نظر بیایند. رنگ دیوارها و مبل ها را مشخص کنید. می توانید از رنگ های خنثی هم استفاده نمایید تا طراحی اتاق بیشتر به چشم بیاید. قبل از استفاده از این دو رنگ آنها را در کنار هم قرار دهید تا معلوم شود با هم تناسب دارند یا نه.

استفاده از رنگ های خنثی یا روشن مانند زرد یا بنفش طراحی اتاق را برجسته تر نشان می دهد. همچنین می توانید رنگ پس زمینه را خنثی و رنگ مبل ها و وسایل دیگر را آبی و سبز انتخاب نمایید.

ترکیب رنگ آبی و بنفش

آبی و بنفش هم می توانند ترکیب رنگی فوق العاده باشند. بنفش تیره و آبی فیروزه ای اگر به همراه یک رنگ خنثی به کار روند زیبایی اتاقتان را افزایش خواهند داد. سایه رنگ های پرنورتر طراحی اتاق را رنگارنگ نشان می دهند در صورتی که سایه رنگ های کم نور اتاق را رمزآلود نشان می دهند. اگر می خواهید اتاقتان پرنور به نظر برسد باید از سایه رنگ های روشن استفاده کنید.

این ترکیب رنگ به اتاق شما جلوه ای شیک و زیبا و در عین حال باطراوت می دهد. اینکه که کدام یک را به عنوان رنگ اصلی انتخاب می کنید بستگی به سلیقه خودتان دارد . پس از انتخاب رنگ اصلی و ترکیب آن با رنگ دوم، از رنگ خنثی یا روشن تری مثل سبز، زرد یا صورتی استفاده کنید.

رنگ های ملایم و خنثی نظیر سفید یا خاکستری می توانند در پس زمینه قرار بگیرند و با مبل ها، قفسه ها و سایر وسایل آبی و بنفش ترکیب شوند.

ترکیب رنگ آبی و زرد

این ترکیب رنگ باطراوت و روشن است و می تواند در دکوراسیون آشپزخانه و اتاق نشیمن استفاده شود. این دو رنگ می توانند با درجات مختلف روشنایی به کار روند ولی در هر صورت جالب و جذاب به نظر می رسند. هردوی این رنگ ها پرنور هستند و با سایر رنگ های پرنور تناسب دارند. با کم و زیاد کردن درجه روشنی و آبی و زرد ترکیب رنگ های زیبایی به وجود می آید. بنابراین می توان هر دو را به صورت کمرنگ یا پررنگ استفاده کرد یا یکی را پررنگ تر از دیگری نشان داد.

خاکستری، سفید و سایر رنگ های خنثی می توانند تضاد خوبی را با آبی و زرد به وجود آورند و صورتی، سبز و نارنجی به برجسته نشان دادن طراحی اتاق کمک می کنند. اضافه کردن رنگ های بیشتر اتاق را جذاب تر و پیچیده تر نشان می دهد. امتحان کنید و نتیجه را ببینید!

ترکیب رنگ بنفش و سبز

یکی از ترکیب هایی که به اتاق شما جلوه ای خاص و خلاقانه می دهد ترکیب رنگ سبز و بنفش است. این دو رنگ ، که اتاق شما را رنگارنگ و زیبا نشان می دهند، می توانند با هر درجه ای به کار روند. از این رنگها هم می توانید در اتاق نشیمن استفاده کنید و هم در هر اتاق دیگری که دوست دارید روشن و پرنور به نظر برسد. هرچند می توان یکی از این دو رنگ را تیره تر انتخاب کرد.

انتخاب سایه رنگها بستگی به اتاق مورد نظر دارد. اگر اتاق کوچک باشد بهتر است از سایه رنگهای روشن تر استفاده شود. همچنین می توانیم رنگ اصلی را کمرنگ تر از رنگ فرعی انتخاب کنیم.

رنگ سومی که در کنار بنفش و سبز قابل استفاده است صورتی یا آبی است. استفاده از چنین رنگهایی به اتاق شما عمق و تنوع می بخشد. بنفش و سبز را در رنگ دیوار، کاغذ دیواری ها و مبلمان استفاده کنید.

دکوراسیون مشکی

مشکی رنگی خنثی است که می تواند بسیار شیک و زیبا به نظر برسد. مشکی را به راحتی می توان در کنار رنگ های دیگر قرار داد و تضادهای جالبی را به وجود آورد. دیوارها و مبل ها مواردی هستند که می توانند رنگ مشکی داشته باشند.

درست است که استفاده از رنگ مشکی فضا را کوچک تر نشان می دهد ولی این رنگ در عین حال هم شیک به نظر می رسد و هم می تواند با بیشتر رنگ ها ترکیب شود. رنگ مشکی را بهتر است با اتاق های جادار و بزرگ به کار برد درغیراین صورت اتاق شما کوچک و فشرده به نظر خواهید رسید.

دیوارها: دیوارهای مشکی باعث می شوند که اتاق کوچک به نظر برسد. اگر نمی خواهید دیوارها مشکی باشند این رنگ را در مبل ها و فرش ها به کارببرید و رنگهای خنثی و ملایم را در کنار آن به قرار دهید.

مبلمان: مبلمان مشکی ظریف و زیبا هستند و در کنار دیوارهای کمرنگ جلب توجه می کنند. استفاده از چوب به دکوراسیون اتاق گرما می بخشد و استفاده از فلز درخشندگی.

سایر رنگ ها: مشکی با اکثر رنگ های تیره و روشن تناسب دارد و ترکیب آن با رنگ های مختلف جوابگوی سلیقه صاحب خانه خواهد بود.

دکوراسیون قهوه ای

قهوه ای روشن، قهوه ای تیره و قهوه ای متوسط جزو بهترین رنگهایی هستند که در دکوراسیون خانه استفاده می شوند و درکنار کرم، قرمز آجری یا زرد مایل به قهوه ای ترکیب رنگ های جالبی به وجود می آورند. اتاق نشیمن، آشپزخانه یا اتاق کار شما می توانند کاغذرنگی یا وسایل چوبی قهوه ای داشته باشند. رنگ هایی که در کنار قهوه ای زیبا به نظر می رسند مشکی، کرم، زرد، نارنجی، قرمز، خاکستری، سبز و آبی هستند.

انتخاب سایه رنگ: سایه رنگی را انتخاب کنید که هم زیبا و هم کاربردی باشد. سایه رنگ های روشن تر اتاق را پرنورتر و بزرگتر و سایه رنگ های تیره تر اتاق را لوکس و رمزآلود نشان می دهند.

رنگ فرعی: رنگ های فرعی یا باید با قهوه ای همخوانی داشته باشند یا با آن ایجاد تضاد کنند. مثلاً کرم یا زرد روشن به خوبی با قهوه ای تیره تضاد برقرار می کنند، در حالیکه طلایی یا مسی متالیک با آن همخوانی دارند.

تجربه چندین ساله ما نشان میدهد ایرانی ها  برای رنگ دیوارها علاقه زیادی به رنگهای روشن از قبیل استخوانی و کرم دارند که این رنگها معمولا با سیلقه نقاش اجرا کننده ساخته می شود.

رنگ استخوانی ترکیبی از سفید و کمی زرد است ولی نقاشان ساختمان با افزودن کمی مشکی و گل ماش جلوه بیشتری به این رنگ می دهند. ولی باید در نظر داشت که استفاده بیش از حد مشکی و گل ماش رنگ استخوانی را به رنگ کرم چرک یا طوسی کرم دار تبدیل می کند.